Orzeczenie
Wyrok SN z dnia 8 października 2009 r., sygn. II PK 110/09
Nieudzielanie przez pracodawcę przewidzianych prawem okresów odpoczynku stanowi naruszenie jego obowiązków ze stosunku pracy.
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń nr 2/2015
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Herbert Szurgacz (przewodniczący, spawozdawca)
SSN Zbigniew Hajn
SSN Zbigniew Korzeniowski
w sprawie z powództwa Wiesławy O. przeciwko Wojewódzkiemu Zespołowi Reumatologicznemu o udzielenie dni wolnych, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 8 października 2009 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 14 listopada 2008 r.; uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Pozwem z dnia 11 czerwca 2007 r. Wiesława O. wniosła o zasądzenie od Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego wynagrodzenia za czas pełnienia dyżurów medycznych w wysokości jak za godziny nadliczbowe oraz udzielenia jej 144 dni roboczych wolnych od pracy.
W uzasadnieniu pozwu powódka wskazała, iż w jej ocenie do jej sytuacji prawnej winna mieć zastosowanie dyrektywa Rady nr 93/104/WE z 23 listopada 1993 r. dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy. Obowiązująca ją w zakresie czasu pracy i prawa do odpoczynku ustawa o zakładach opieki zdrowotnej nie została dostosowana do prawa wspólnotowego, mimo, iż taki obowiązek ciążył na Rzeczpospolitej Polskiej od dnia jej akcesji do Unii Europejskiej. Wobec nieimplementacji cytowanej dyrektywy pojawia się zatem, w jej ocenie, po jej stronie prawo do powoływania się na bezpośrednią skuteczność dyrektywy, gdyż ma ona charakter jasny i bezwarunkowy, co jest jedynym warunkiem bezpośredniej skuteczności dyrektywy w relacji obywatel-państwo. Powódka przywołała w tym kontekście także bieżące orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Sąd Rejonowy Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z dnia 18 kwietnia 2008 r. nakazał pozwanemu Wojewódzkiemu Zespołowi Reumatologicznemu w Sopocie udzielenie powódce czasu wolnego w wymiarze 1092 godzin roboczych, oddalając powództwo w pozostałym zakresie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right