Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 7 października 2009 r., sygn. III PK 34/09

Podanie w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę przyczyny pozornej jest równoznaczne z brakiem wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Zbigniew Myszka (przewodniczący)

SSN Bogusław Cudowski

SSN Romualda Spyt (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa B. K. i D. S. przeciwko Zespołowi Szkół w J. o przywrócenie do pracy, na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 7 października 2009 r., na skutek skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych [...] z dnia 10 grudnia 2008 r.,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy - Sąd Pracy Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z dnia 11 września 2008 r. uznał za bezskuteczne wypowiedzenia umów o pracę dokonane w stosunku do powódek B. K. i D. S. przez pozwane Publiczne Gimnazjum. Wyrok ten zapadł w następującym stanie faktycznym.

Powódki zatrudnione były u pozwanego na podstawie umów o pracę na czas nieokreślony, w pełnym wymiarze czasu pracy, powódka B. K. od dnia 1 września 2000 r. jako kucharz - intendent, a powódka D. S. od 30 marca 2001 r. na stanowisku pomocnika kucharza. Do obowiązków B. K. należała: odpowiedzialność za mienie znajdujące się w kuchni, przygotowywanie posiłków i odpowiedzialność za ich jakość, zaopatrzenie kuchni, odpowiedzialność za czystość na terenie kuchni i za pracę podległych jej pracowników, przestrzeganie zasad bhp oraz wykonywanie innych prac wynikających z działalności kuchni. Z kolei powódka D. S. miała za zadanie przygotowywać posiłki, przestrzegać zasad bhp podczas pracy i wykonywać inne prace wynikające z działalności kuchni. Powódki swoje obowiązki wykonywały także w czasie wakacji szkolnych. Po zakończeniu okresu dożywiania powódki wykonywały prace gospodarcze, obsługiwały imprezy sportowe i kulturalne, sprzątały kuchnię, "zabezpieczały sprzęt", myły okna, ściany i podłogi, niejednokrotnie brały udział w sprzątaniu szkoły.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00