Wyrok SN z dnia 26 stycznia 2017 r., sygn. II PK 334/15
Naruszenie trybu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony (brak przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie), którego skutkiem jest równocześnie skrócenie okresu wypowiedzenia uzasadnia kumulację roszczeń przewidzianych w art. 45 k.p. i art. 49 k.p.
Biuletyn SN Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych nr 1/2017
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Halina Kiryło (przewodniczący)
SSN Bohdan Bieniek (sprawozdawca)
SSN Jolanta Frańczak
w sprawie z powództwa B. W., T. K., K. T. przeciwko I. S.A. z siedzibą w W. o odszkodowanie, odprawę, wynagrodzenie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 26 stycznia 2017 r., skargi kasacyjnej powodów od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 26 marca 2015 r., sygn. akt XXI Pa (...),
1. uchyla zaskarżony wyrok w punktach: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10 i w tym zakresie przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w W., pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego;
2. oddala skargę kasacyjną powodów w przedmiocie odprawy pieniężnej;
3. odrzuca skargę kasacyjną powodów odnośnie punktu 8 zaskarżonego wyroku.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 8 marca 2014 r. Sąd Rejonowy w W. zasądził od pozwanego I. S.A. z siedzibą w W. na rzecz powodów B. W., T. K., K. T. odszkodowania za niezasadne wypowiedzenie umów o pracę, wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, oddalając powództwa w przedmiocie żądania przyznania odprawy pieniężnej.
Sąd I instancji ustalił, że powodowie zostali zatrudnieni na wieloletnie umowy na czas określony (10 lat), co stanowiło utartą praktykę danego pracodawcy. Każda z umów przewidywała możliwość jej wcześniejszego rozwiązania za wypowiedzeniem.
W dniu 19 lipca 2012 r. pozwany złożył pracownikom oświadczenia woli w przedmiocie rozwiązania umów o pracę za dwutygodniowym wypowiedzeniem bez wskazania przyczyny ustania zatrudnienia. Zachowanie pracodawcy stanowiło reakcję na wykryte niedobory w magazynie, gdyż jego zdaniem wytypowani do zwolnienia pracownicy mogli mieć związek z tym zdarzeniem.