Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 9 września 2021 r., sygn. II SA/Sz 557/21
Zagospodarowanie przestrzenne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Windak Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder (spr.) Asesor WSA Krzysztof Szydłowski po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 9 września 2021 r. sprawy ze skargi D. Ł. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o żądanej treści oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia [...] lipca 2019 r. D. L. wystąpiła do Burmistrza Miasta i Gminy G., dalej także jako: "Burmistrz", o wydanie zaświadczenia o zgodności zmiany sposobu użytkowania budynku gospodarczego na budynek mieszkalny, położonego na działce nr [...] obręb ewidencyjny [...], z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Postanowieniem z dnia [...] września 2019 r. Burmistrz odmówił wydania zaświadczenia o wnioskowanej treści.
W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że dla obszaru działki nr [...], położonej w K. , obowiązują ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zatwierdzonego uchwałą Nr [...] Rady Miejskiej w G. z dnia [...] czerwca 2000 r. w sprawie uchwalenia zmiany planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy G. - rejon wsi K., [...] (Dz. U. Woj. Z. Nr [...], poz. [...] z dnia [...] września 2000 r.). Według ustaleń planu, działka nr [...] znajduje się w granicach jednostki planistycznej oznaczonej symbolem MR - teren zabudowy siedliskowej, dla której w § 5 ust. 5 lit. b ustalono utrzymanie istniejącej zabudowy zagrodowej z możliwością przebudowy i rozbudowy obiektów, adaptacji obiektów gospodarczych, budowy nowych obiektów oraz zabudowy uzupełniającej na działkach niezabudowanych, z dopuszczeniem w ust. 4 zabudowy mieszkaniowej: dopuszcza się zmianę przeznaczenia gruntu rolnego na cele nierolnicze dla zabudowy mieszkaniowej. Przedmiotowy budynek uzyskał pozwolenie na budowę (decyzja nr [...] z dnia [...] marca 2018 r.) jako budynek gospodarczy, na podstawie ustaleń obowiązującego planu miejscowego ma to być budynek parterowy (§ 5 ust. 5 lit. b ustaleń planu), jednakże przedstawione rzuty budynku (parter i poddasze) wskazują na obiekt dwukondygnacyjny, zatem budynek gospodarczy wymaga nie tylko zmiany sposobu użytkowania lecz również przebudowy. Z kolei przebudowa, zgodnie z ustaleniami planu, jest możliwa w przypadku istniejącej zabudowy zagrodowej, a dla takiej przebudowy plan przewiduje utrzymanie charakteru zespołu zabudowy zagrodowej na działce z czytelnym zróżnicowaniem architektury: