Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 21 czerwca 2017 r., sygn. II SA/Rz 261/17

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Joanna Zdrzałka Sędziowie WSA Paweł Zaborniak /spr./ WSA Piotr Godlewski Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 czerwca 2017 r. sprawy ze skargi A. Sp. z o.o. w [...] na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie zamontowania urządzeń radiokomunikacyjnych -skargę oddala-

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi A sp. z o.o. z/s w [...], dalej "Spółka" jest decyzja [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, zwanego dalej "WINB", z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie zamontowania urządzeń radiokomunikacyjnych.

Z akt administracyjnych sprawy wynika, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, dalej "PINB", decyzją z dnia [...] sierpnia 2016 r. nr [...] umorzył w całości postępowanie administracyjne prowadzone w sprawie zamontowania urządzeń radiokomunikacyjnych na wieży stacji bazowej telefonii komórkowej zlokalizowanej na działce nr 1025/3 położonej w I. Organ ustalił, że stacja wybudowana została na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę z dnia [...] października 2008 r. wydanej przez Starostę [...] oraz użytkowana jest na podstawie decyzji wydanej przez PINB z dnia [...] lutego 2012r. nr [...]. W oparciu o wyjaśnienia przedstawiciela Spółki, właściciela stacji, organ ustalił, że w lipcu 2013r. na wieży stacji bazowej telefonii komórkowej zlokalizowanej na działce nr 1025/3 zainstalowano dodatkowe urządzenia: trzy anteny na wysokości 35,25 m o azymutach 90,230 i 320 st. (wymiary anten: dł. 250 cm, szer. 60 cm, grab. 15 cm) oraz trzy moduły radiowe poniżej anten na wysokości ok. 34 m (wymiary modułów: 45 x 45 x 12cm). Anteny za pomocą własnych uchwytów przymocowane zostały bezpośrednio do konstrukcji wieży. Organ przytoczył art. 29 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. za 2016 r., poz. 290 ze zm., dalej "P.b.") po myśli którego pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych na obiektach budowlanych oraz art. 30 ust. 1 pkt 3 lit. b P.b. wedle którego zgłoszenia właściwemu organowi wymaga instalowanie urządzeń o wysokości powyżej 3 m na obiektach budowlanych. W ocenie organu powiatowego nie nastąpiła rozbudowa konstrukcji wieży, a jedynie zainstalowano na niej dodatkowe urządzenia, co nie wymagało pozwolenia na budowę. Nie wymagało też uprzedniego zgłoszenia, bowiem powyższe urządzenia radiokomunikacyjne zamocowane na wieży posiadają wysokość mniejszą niż 3m. W związku z powyższym postępowanie w sprawie robót wykonanych przy wieży podlegało umorzeniu w całości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00