Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 15 grudnia 2010 r., sygn. II SA/Rz 784/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Magdalena Józefczyk Sędziowie WSA Robert Sawuła SO (del.) Anna Bembenek /spr./ Protokolant st. sekr. sąd. Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu w Wydziale II Ogólnoadministracyjnym na rozprawie w dniu 15 grudnia 2010 r. sprawy ze skargi G. H. i J. H. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] czerwca 2010 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki -skargę oddala-
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [..].04.2010r. nr [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta R. działając na podstawie art.104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U.nr z 2000r. , nr 98 , poz. 1071 z późn. zm. ) oraz art. 48 ust.1 i art. 81 ust.1 pkt2 i ust.4 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane ( Dz.U. z 2006r. , nr 156, poz. 1118 z późn. zm. ) nakazał Państwu G. i J. H. rozebrać tymczasowy obiekt budowlany samowolnie dobudowany do budynku gospodarczego na działkach nr [..]/1 i [..]/2 obr. [...] , położonych w R. przy ul. K.W. i uporządkować teren po rozbiórce.
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że wyniku czynności kontrolnych stwierdzono, że Pan G.H .w kwietniu 2009r. bez pozwolenia na budowę jak również bez zgłoszenia dobudował do istniejącego budynku gospodarczego na działkach nr [..]/1 i [..]/2 obr. [...] w R. nie związany trwale z gruntem obiekt budowlany o wymiarach 1,2 m x 6,8 m i wysokości 1,9 m - 2,0 m. Obiekt jest usytuowany w odległości 1,85 m od granicy z działką nr [...]/2 obr. [...], służy do przechowywania drewna opałowego, posiada drewnianą konstrukcję przytwierdzoną do istniejącego budynku gospodarczego i wiaty. Słupy drewniane zamocowano za pomocą wkrętów do deski ułożonej na gruncie. Powierzchnię między słupami wypełniono drewnianą płytą . Drewniana konstrukcja dachu jest przykryta płytami poliwęglanowymi . Odnosząc stan faktyczny do przepisów ustawy - Prawo budowlane i rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych , jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z dnia 15 czerwca 2002r. z późn. zm. ) organ uznał, iż przedmiotowy obiekt jest tymczasowym obiektem budowlanym , o którym mowa w art. 3 ust.1 pkt 6 ustawy - Prawo budowlane. Zgodnie z art. 29 ust.12 w/w ustawy pozwolenia na budowę nie wymaga budowa tymczasowych obiektów budowlanych , nie połączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust.1 , ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu. Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy - Prawo budowlane pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych , wiat i altan (...) o powierzchni zabudowy do 25 m kw , przy czym łączna liczba obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m kw powierzchni działki . Przedmiotowy obiekt nie jest połączony trwale z gruntem , jednak w związku z tym , że przymocowany jest do istniejącego budynku gospodarczego i wiaty , nie jest obiektem wolno stojącym. W związku z tym na budowę przedmiotowego obiektu wymagane było uzyskanie pozwolenia na budowę. W ocenie organu w rozpoznawanej sprawie zachodzą podstawy do zastosowania nakazu , o którym mowa w art. 48 ust.1 ustawy - Prawo budowlane bez wszczynania postępowania legalizacyjnego , bowiem wykonanie obiektu budowlanego w odległości 1,85 m od granicy z działką sąsiednią powoduje naruszenie przepisów techniczno - budowlanych rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych , jakim powinny odpowiadać budynki w zakresie uniemożliwiającym doprowadzenie obiektu do stanu zgodnego z prawem, którym to przepisom obiekt podlega, gdyż pełni funkcję budynku gospodarczego. .