Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 20 maja 2008 r., sygn. II SA/Łd 209/08

 

Dnia 20 maja 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Blewązka Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Rosińska Sędzia WSA Joanna Sekunda Lenczewska (spr.) Protokolant Sekretarz sądowy Jarosław Moraczewski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 maja 2008 roku sprawy ze skargi M. C. i B. C. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] Nr [...] (znak: [...]) w przedmiocie sprzeciwu w sprawie zamiaru wykonania robót budowlanych oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu 3 grudnia 2007 r. M. i B. małżonkowie C. zgłosili organowi I instancji zamiar wykonania robót budowlanych, polegających na budowie ścianki wspinaczkowej o wysokości 8 m i długości 26 m, jako obiektu małej architektury do realizacji na działce o nr ewid. 106/21, położonej w Ł. przy ul. A.

Decyzją z dnia [...] r. Nr [...] Prezydent Miasta Ł. na podstawie art. 30 ust. 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) i art. 104 kpa zgłosił sprzeciw w sprawie zamiaru wykonania robót budowlanych, polegających na budowie ścianki wspinaczkowej, objętych zgłoszeniem M. i B. C.

Uzasadniając wydane rozstrzygnięcie, organ wskazał, iż z załączonych do wniosku dokumentów wynika, że nośniki ścianki stanowi konstrukcja stalowa, w skład której wchodzi 8 słupów stalowych o wysokości 8 m w rozstawie co 4 m, zakotwionych w fundamentach betonowych, stężonych i połączonych ze sobą kątownikami, tworząc konstrukcję o długości 26 m. Konstrukcja ta zostanie wypełniona od strony zachodniej panelami poliestrowymi z chwytami wspinaczkowymi oraz płytami ze sklejki wodoodpornej, tworząc budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami. W tym stanie rzeczy, biorąc pod uwagę treść art. 3 pkt 4 i pkt 3 oraz art. 28 Prawa budowlanego, organ wywiódł, że roboty budowlane, przez które w myśl art. 3 pkt 7 ustawy należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego, można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę z zastrzeżeniem art. 29-31. Innymi słowy, roboty budowlane podane w zgłoszeniu wykraczają poza ramy zgłoszenia, albowiem nie znajdują się one w wykazie robót budowlanych wymienionych w art. 29 ust. 2 Prawa budowlanego. Na budowę ścianki wspinaczkowej, której część zgodnie z opisem to konstrukcja żelbetowa i stalowa, wymagane jest więc pozwolenie na budowę. Poza tym, w/w ścianka musi spełniać wymagania wszystkich obowiązujących norm i posiadać wszystkie wymagane atesty. Musi być wykonana zgodnie z Europejskimi i Polskimi Normami dotyczącymi sztucznych ścian wspinaczkowych PN-EN 12572, polskim Prawem budowlanym (w szczególności art. 5 i 10) oraz posiadać opinię bezpieczeństwa i higieny użytkowania zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie opiniowania urządzeń i sprzętu sportowego (Dz.U. Nr 63, poz. 395 z dnia 10.06.1997 r.). Powyższy stan faktyczny uzasadniał więc zgłoszenie sprzeciwu, bez wzywania wnioskodawcy do uzupełnienia dokumentacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00