Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 16 maja 2016 r., sygn. II SA/Gl 90/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Matan, Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska (spr.),, Sędzia WSA Artur Żurawik, Protokolant specjalista Ewa Jędrasik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 maja 2016 r. sprawy ze skargi U. K. - M. i M.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy terenu 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. na rzecz skarżących solidarnie kwotę 774 (siedemset siedemdziesiąt cztery) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 22 czerwca 2015 r. R. N. wystąpił do Prezydenta Miasta B. o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na "budowie dwóch budynków jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej, z możliwością wydzielenia trzech lokali mieszkalnych w każdym budynku." na ternie położonym prze ulicy [...], oznaczonym jako działka nr [...] obręb K.

. Prezydent Miasta B. zawiadomił o wszczęciu postępowania, zgromadził niezbędny materiał dowodowy, w tym dokumentację zdjęciową przedmiotowego terenu, niezbędne uzgodnienia i wymagane analizy, dołączył do akt liczne pisma wyrażające sprzeciw mieszkańców wobec planowanej inwestycji, Przeprowadził także rozprawę administracyjną w celu uzgodnienia stanowiska strona postępowania a następnie decyzją z dnia [...] r. ustalił warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji - "budowa dwóch obiektów mieszkalnych w zabudowie bliźniaczej na nieruchomości oznaczonej jako działka nr [...] obręb K. przy ulicy [...] w B. W decyzji określił warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy - tj. linię zabudowy, wielkość powierzchni zabudowy, udział powierzchni biologicznie czynnej, wysokość nowej zabudowy, szerokość elewacji oraz geometrię dachu. Określono w niej zasady ochrony środowiska i zdrowia ludzi, ochrony przyrody i krajobrazu, dziedzictwa kulturowego, zabytków i dóbr kultury współczesnej, a także obsługę w zakresie infrastruktury technicznej i komunikacji oraz zasady ochrony interesów osób trzecich. W uzasadnieniu organ stwierdził, iż w celu ustalenia wymagań dla nowej zabudowy i zagospodarowania terenu wyznaczono wokół wnioskowanej działki obszar, na którym przeprowadzono analizę funkcji i cech zabudowy, stwierdzając, iż spełnione zostały łącznie warunki wynikające z art. 61 ustawy, umożliwiające wydanie niniejszej decyzji. Wyjaśnił, że w toku postępowania wnioskujący zmienił wniosek w zakresie ilości lokali mieszkalnych z 4 na 3 w każdym obiekcie oraz w zakresie geometrii dachu (z dwuspadowego na dach płaski). Organ ustalił wymagane wskaźniki i parametry nowej planowanej zabudowy jako dolne i górne granice dopuszczalnego parametru. Wskaźnik zabudowy ustalono według średniego wskaźnika w obszarze analizowanym (tj. 15.28%, a górny na poziomie 23%- tj. średniego wskaźnika z działek nr [...] i nr [...] z zabudową bliźniaczą) co pozwala na realizację inwestycji o łącznej powierzchni zabudowy równej 250m², czyli maksymalnie 125m² dla każdego obiektu. Organ wyjaśnił, że każdy z projektowanych obiektów może mieć powierzchnię maksymalnie 125m², wysokość do 9m (maksymalnie 3 kondygnacje- budynki takie znajdują się w obszarze analizy-działki nr [...] i nr [...] oraz na działkach nr [...],[...] i [...]), szerokość elewacji frontowej - wzdłuż ulicy [...] od 8 (szerokość najwęższego budynku) do 13,11m. (średnia szerokość). Są to wielkości nie przewyższające gabarytów budynków jednorodzinnych w obszarze analizowanym. Wielkość powierzchni biologicznie czynnej określono wskaźnikiem minimalnie wymaganym, co zgodne jest z orzecznictwem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00