Wyrok WSA w Łodzi z dnia 14 kwietnia 2010 r., sygn. II SA/Łd 65/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Sekunda - Lenczewska Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rymaszewska (spr.) Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski Protokolant asystent sędziego Anna Dębowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 kwietnia 2010 r. sprawy ze skargi B. G.-L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy S. z dnia [...], nr [...], znak: [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. na rzecz skarżącej B. G.-L. kwotę 757 (siedemset pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania; 3. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się wyroku. LS
Uzasadnienie
Decyzją dnia [...], nr [...], znak: [...], wydaną na podstawie art. 4 ust. 2 pkt 2, art. 59 ust. 1, art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003r. planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. nr 80, poz. 717 ze zm.), § 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie oznaczeń i nazewnictwa stosowanych w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz w decyzji o warunkach zabudowy (Dz.U. nr 164, poz. 1589) oraz art. 104 K.p.a., po rozpatrzeniu wniosku M. K. i J. K. , Wójt Gminy S. określił sposób zagospodarowania i warunki zabudowy dla inwestycji obejmującej zmianę sposobu użytkowania budynku gospodarczego na mieszkalny wraz z jego nadbudową dla części działki o nr ewid. [...] (obręb [...] S.) położonej w S. w gminie S.
Organ pierwszej instancji podał, że inwestorzy wystąpili z wnioskiem w dniu 14 stycznia 2009r. Nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym planowana jest w/w inwestycja, warunki zabudowy dla części działki określonej we wniosku ustala się na podstawie art. 61 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz.U. nr 164, poz. 1588). Zgodnie z art. 61 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym projekt decyzji został sporządzony przez osobę wpisaną na listę izby samorządu zawodowego urbanistów. Następnie organ pierwszej instancji stwierdził, że po dokonaniu analizy warunków i zasad zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy wynikających z przepisów odrębnych, analizie stanu faktycznego, a także zgodnie z art. 53 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, po uzgodnieniu decyzji ze Starostą [...] postanowieniem z dnia [...], znak: [...], Wojewódzkim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Ł. - Terenowym Inspektoratem w W. postanowieniem z dnia [...], znak: [...], Samorządowym Kolegium Odwoławczym postanowieniem z dnia [...], znak: [...] planowana inwestycja spełnia warunki określone w art. 61 ust. 1 i 5.