Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 24 kwietnia 2015 r., sygn. III SA/Kr 1905/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janusz Bociąga Sędziowie WSA Barbara Pasternak (spr.) NSA Krystyna Kutzner Protokolant starszy sekretarz sądowy Monika Wójcik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 kwietnia 2015 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Rejonowej D. J. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 10 września 2014 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektorat Sanitarny decyzją nr [...] z dnia [...] 2014 r. znak: [...], wydaną na podstawie art. 104 § 1 i 2 kpa, art. 2351 Kodeksu pracy, rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1367) i art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2011 r. nr 212 poz. 1263 ze zm.), nie stwierdził u M. S. choroby zawodowej w postaci przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy, czyli zespołu cieśni nadgarstka.

W uzasadnieniu PIS podał, że materiał dowodowy zgromadzony w sprawie, tj. orzeczenie lekarskie nr [...], wydane przez Ośrodek Medycyny Pracy oraz orzeczenie lekarskie nr [...] wydane przez Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego, nie dawał podstaw do rozpoznania przedmiotowej choroby zawodowej. Organ stwierdził, że na podstawie analizy wykonanych badań oraz analizy narażenia zawodowego nie stwierdzono, aby wykonywane przez M. S. seryjne ruchy zginania i prostowania nadgarstków, powtarzane wielokrotnie w krótkich odstępach czasowych spełniały kryteria ruchów monotypowych. PIS uznał, że jakkolwiek czynności wykonywane przez wnioskodawczynię na stanowisku pracy istotnie obciążały kończyny górne, lecz nie były one równoznaczne z monotypią ruchów w zakresie stawów nadgarstkowych. Podał również, że: "według obecnego stanu wiedzy pisanie na klawiaturze i obsługa myszki komputerowej nie stanowią czynnika rozwoju cieśni nadgarstka". Równocześnie badania EMG wykazały utrzymywanie się zaburzeń przewodnictwa w obu nerwach pośrodkowych, jednakże zdaniem organu brak było dostatecznie udokumentowanych danych jednoznacznie wskazujących na występowania związku przyczynowo - skutkowego polegającego na powiększenia ryzyka wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka u użytkowników komputerów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00