Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 18 października 2012 r., sygn. IV SA/Gl 1455/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska (spr.) Sędzia WSA Edyta Żarkiewicz - Kunicka Protokolant Paulina Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 października 2012 r. sprawy ze skargi M. G. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w S. z dnia [...] r., nr [...].

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Nr [...], Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w S. odmówił stwierdzenia u M. G. choroby zawodowej - przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanego sposobem wykonywania pracy: zespół cieśni w obrębie nadgarstka, wymienionej w poz. 20/1 wykazu chorób zawodowych rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Z 2009 r. Nr 105, poz. 869). Orzeczenie wydano w oparciu o ocenę narażenia zawodowego i orzeczenie lekarskie Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w K. - Poradnia Chorób Zawodowych w S. z dnia [...] nr [...] i Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. z dnia [...] nr [...]

M. G. wniosła od powyższej decyzji odwołanie kwestionując ustalenie organu dotyczące charakteru wykonywanej przez nią pracy, która w jego ocenie nie miała cech monotypowości. Odwołująca wskazała, że praca w szwalni, na maszynach szwalniczych i prasowalniczych oraz przy kontroli jakości miała cechy ruchów powtarzalnych i monotypowych. Natomiast czas jaki upłynął od zakończenia zatrudnienia w szwalniach do złożenia wniosku o stwierdzenie choroby zawodowej wynikał z niewiedzy posiadania zespołu cieśni nadgarstka. M. G. podkreśliła, że na drętwienie rąk - nadgarstków skarżyła się jeszcze przed wykonaną w 2007 r. operacją stawu biodrowego, a na pierwsze badanie EMG została skierowana dopiero mając 55 lat.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00