Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 padziernika 2011 r., sygn. II SA/Po 683/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędziowie Sędzia WSA Tomasz Świstak (spr.) Sędzia WSA Jakub Zieliński Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 października 2011 r. sprawy ze skargi K. W. B. [...] w K. na decyzję Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] 2011 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej; I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] 2011 r. nr [...] (znak: [...]), II. zasądza od Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego na rzecz strony skarżącej kwotę 257,- (dwieście pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania. III. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana

Uzasadnienie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w K. decyzją z dnia [...] 2011 r. stwierdził u C. K. chorobę zawodową - obustronny trwały odbiorczy ubytek słuchu typu czuciowo-nerwowego spowodowany hałasem - wymienioną w poz. 21 wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 105, poz. 869).

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, iż w toku postępowania wyjaśniającego ustalono, że C. K. zatrudniony był w "A" w K. Spółka Akcyjna od 16 września 1974 r. do 31 marca 1997 r. na stanowisku operatora maszyn budowlanych w Oddziale TKT. W zależności od dyspozycji wydanych przez kierownika obsługiwał wózek motorowy WM-5 lub podbijarkę PD-90. Organ ustalił, że w trakcie wykonywania prac na podbijarce PD-90 C. K. narażony był na bardzo duży hałas powodowany pracą silnika, podbijaków, łańcuchów. Maszynę zamiennie powinny obsługiwać dwie osoby (zamiana powinna następować co pół godziny). Ze względu na braki kadrowe od roku 1985 C. K. jednoosobowo obsługiwał podbijarkę. Podbijarka pracowała w zależności od warunków atmosferycznych od kwietnia do października po 5-6 godzin w ciągu zmiany roboczej. Od około 1991 r. ilość wykonywanej pracy z użyciem podbijarki uległa zmniejszeniu ze względu na to, że prace zlecano firmom zewnętrznym. Podbijarki zostały wycofane w latach 1992/1993 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00