Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 26 czerwca 2012 r., sygn. II SA/Ol 348/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Hanna Raszkowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Beata Jezielska Sędzia WSA Tadeusz Lipiński Protokolant specjalista Karolina Hrymowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 czerwca 2012 r. sprawy ze skargi M. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 22 marca 2011 r. Burmistrz M. odmówił ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego na działce nr "[...]" w P., obręb geodezyjny S., gm. M., wg wniosku M. Z. Organ pierwszej instancji podał w uzasadnieniu, że przedmiotowy teren nie jest objęty ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Z przeprowadzonej analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu wynikało natomiast, że nie został spełniony warunek przewidziany w art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717 ze zm.). W wyznaczonej zgodnie z § 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. Nr 164, poz. 1588) strefie do przeprowadzenia analizy w zakresie funkcji oraz cech zabudowy, nie ma bowiem ani jednej zabudowanej działki, która mogłaby stanowić podstawę do określenie warunków dla nowej zabudowy.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 12 maja 2011 r. uchyliło powyższą decyzję i przekazało sprawę organowi pierwszej instancji do ponownego rozpatrzenia. Kolegium wywiodło, że pojęcie "działki sąsiedniej" należy rozumieć szeroko, jako obszar tworzący urbanistyczną całość. Zarzuciło organowi pierwszej instancji, brak określenia, że analiza funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu i część graficzna stanowią załącznik do decyzji, brak uzasadnienia w decyzji wyznaczenia obszaru analizowanego wokół działki, brak zaznaczenia na części graficznej usytuowania planowanej inwestycji. Kolegium wskazało ponadto na brak w aktach sprawy projektu decyzji o warunkach zabudowy, o którym mowa w art. 60 ust. 4 powołanej wyżej ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00