Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 października 2011 r., sygn. VII SA/Wa 1505/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Leszek Kamiński, , Sędzia WSA Mirosława Kowalska (spr.), Sędzia WSA Bogusław Cieśla, Protokolant spec. Sylwia Kruszyńska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 października 2011 r. sprawy ze skargi E. S. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia (...) czerwca 2009 r. znak: (...) w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji skargę oddala

Uzasadnienie

Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 11 maja 2011r., sygn. akt II OSK 791/10, uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 listopada 2009 r., o sygn. akt VII SA/Wa 1486/09 i przekazał sprawę temu Sądowi do ponownego rozpoznania.

Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że opisanym wyżej wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę E. S. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia (...) czerwca 2009 r., znak (...) w przedmiocie nieważności decyzji.

W uzasadnieniu wyroku Sądu pierwszej instancji podano, że decyzją z dnia (...) lutego 2009 r. Wojewoda (...) na podstawie art. 157 § 1, art. 158 § 1 i art. 156 § 1 pkt 2 kpa oraz art. 80 ust. 1 pkt 2, art. 81 ust. 1 pkt 2 i art. 82 ust. 3 ustawy Prawo budowlane, z urzędu stwierdził nieważność decyzji Starosty Powiatowego w (...) z dnia (...) listopada 2002r, nr (...) zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę obejmującą rozbudowę i przebudowę budynku mieszkalnego zlokalizowanego na terenie działki nr (...) w K.

Następnie, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia (...) czerwca 2009 r. utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. Organ stwierdził, że zatwierdzony projekt budowlany jest niezgodny z decyzją Burmistrza Miasta K. z dnia (...) października 2002 r, nr (...), ustalającą warunki zabudowy dla projektowanej inwestycji, gdyż pomimo nałożenia na inwestora obowiązku zabezpieczenia możliwości całorocznego funkcjonowania obiektu nie przewiduje on wyposażenia budynku w instancje (urządzenia) do ogrzewania pomieszczeń. Z tego względu jest również niezgodny z § 49 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. (Dz. U. Nr 15, poz. 140 ze zm.) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Także wykonanie ścian przyziemia oraz poddasza z pustaków o gr. 25 cm bez ocieplenia nie daje podstaw do stwierdzenia, iż zatwierdzony projekt pozwala na jej całoroczne funkcjonowanie. Zatwierdzony projekt budowlany narusza więc art. 5 ust.1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00