Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 sierpnia 2013 r., sygn. II SA/Po 164/13

 

Dnia 21 sierpnia 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Drzazga (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak Sędzia WSA Jakub Zieliński Protokolant st. sekr. sąd. Monika Pancewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 sierpnia 2013 r. sprawy ze skargi J. G. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] grudnia 2012r nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę I. oddala skargę, II. przyznaje adwokatowi P. M. od Skarbu Państwa (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu) tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącemu z urzędu, kwotę 369 zł (trzysta sześćdziesiąt dziewięć złotych) w tym 69 zł (sześćdziesiąt dziewięć złotych) tytułem podatku od towarów i usług.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] 2012 r. nr [...] Wojewoda Wielkopolski, po rozpatrzeniu odwołania J. G. od decyzji Starosty K. z dnia [...] 2012 r. nr [...] zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej J. G. i G. G. pozwolenia na budowę stacji demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji obejmującego:

- zmianę sposobu użytkowania istniejącego budynku gospodarczego na magazyn odpadów niebezpiecznych o pow. zabudowy 81,18 m2, pow. użytkowej 65,12 m2, kubaturze 349,07 m3,

- zmianę sposobu użytkowania istniejącego budynku garażowego, oznaczonego w projekcie zagospodarowania terenu jako obiekt nr 1, na pomieszczenie demontażu wraz z jego rozbudową o pomieszczenia biurowo-socjalne oraz wiatę magazynową, o pow. zabudowy 247,24 m2, pow. użytkowej 232,55 m2 i kubaturze 802,8m3,

- zbiornik ścieków technologicznych o poj. 5 m3 wraz z separatorem,

- teren utwardzony przystosowany do magazynowania przyjętych pojazdów zgodnie z projektem technologii w K. na działce nr [...], utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

Decyzję tę wydano w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] 2013 r. Starosta K. zatwierdził projekt budowlany i wydał pozwolenie na budowę obejmującą stację demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. W uzasadnieniu wskazał, iż inwestorzy do wniosku o pozwolenie na budowę dołączyli projekt budowlany, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Zdaniem organu I instancji, projekt budowlany jest sporządzony zgodnie z wymogami określonymi w art. 34, 35 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.) oraz ostateczną decyzją Burmistrza Gminy i Miasta K. z [...] 2009 r. nr [...] o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, jest zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Gminy i Miasta Kleczew, zatwierdzonym uchwałą Rady Miejskiej w Kleczewie nr XX/135/2012 z dnia 13 marca 2012 r. (Dz. Urz. Woj. Wlkp. poz.1993), z dnia 26 kwietnia 2012 r. oraz z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Gminy i Miasta Kleczew, zatwierdzonym uchwałą Rady Miejskiej w Kleczewie nr XXX/303/2001 z dnia 8 listopada 2001 r.(Dz. Urz. Woj. Wlkp. Nr 144, poz. 2948) z dnia 26 listopada 2001 r. Starosta stwierdził, że dla omawianej działki inwestora nr [...] obowiązują dwa miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego Gminy i Miasta Kleczew. Podkreślił, iż projekt zagospodarowania jest kompletny w rozumieniu § 8 ust. 3 obowiązującego do 29 kwietnia 2012 r. rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. Nr 120, poz. 1133 ze zm). Wniosek inwestora obejmuje inwestycję zlokalizowaną na części działki nr [...] objętej ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z 2012 r. Na tym obszarze, oznaczonym symbolem PU, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ustala przeznaczenie podstawowe, jako teren obiektów produkcyjnych, składów, magazynów i usług. Projekt budowlany spełnia warunki określone w raporcie o oddziaływaniu na środowisko w tym: ustalony poziom hałasu nie przekracza norm dopuszczalnych określonych w przepisach szczegółowych, projekt zagospodarowania terenu zawiera opis wykonania ekranu akustycznego z płyt żelbetowych oraz zieleni zimozielonej. Projekt budowlany przewiduje zabezpieczenie budynku przeciwko ewentualnym szkodom górniczym. Starosta stwierdził, że projekt budowlany jest kompletny i sporządzony zgodnie z wymogami Prawa budowlanego, wymogami ochrony środowiska i przepisami techniczno-budowlanymi, posiada wymagane opinie, posiada informację dotycząca bezpieczeństwa i ochrony zdrowia i został sporządzony przez uprawnionych projektantów.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00