Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 listopada 2010 r., sygn. II SA/Wr 480/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak, Sędziowie: Sędzia WSA Olga Białek (sprawozdawca), Sędzia NSA Zygmunt Wiśniewski, Protokolant Marlena Wiktor, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 5 listopada 2010 r. sprawy ze skargi Spółdzielni Mieszkaniowej M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy dla inwestycji obejmującej budowę hotelu z częścią gastronomiczną, garażem podziemnym oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. (Nr[...] ) Prezydent W., powołując się na art. 59 ust. 1 w związku z art. 4 ust. 2 pkt 2 i art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717 ze zm.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. (Dz.U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 ze zm.) odmówił ustalenia warunków zabudowy na rzecz P. P. dla inwestycji obejmującej budowę hotelu z częścią gastronomiczną, garażem podziemnym, wraz z elementami infrastruktury technicznej i zagospodarowaniem terenu przewidzianej do realizacji we W. przy ul. G. (oznaczenia geodezyjne: G., AM-[...], części działek nr:[...], [...], [...],[...], [...] oraz działka nr[...]) ze względu na niezgodność z wynikami analizy urbanistycznej.

W motywach podjętego rozstrzygnięcia wyjaśniono, że w dniu [...] r. P.P.- reprezentowany przez pełnomocnika M.W.-Ł. - wystąpił z wnioskiem o ustalenie na jego rzecz warunków zabudowy dla powyżej wskazanej inwestycji. Ocena przeprowadzonego przez organ lokalizacyjny zamierzenia budowlanego wykazała, że planowana zmiana zagospodarowania terenu należy do tzw. innych inwestycji w rozumieniu art. 4 ust.2 pkt 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i stosownie do przepisu art. 59 ust. 1 tejże ustawy - wymaga ustalenia, w drodze decyzji, warunków zabudowy.

W toku przeprowadzonego postępowania administracyjnego organ uznał, że złożony wniosek jest kompletny, a nadto wykorzystując dane uzyskane drogą elektroniczną z zasobu Zarządu Geodezji, Kartografii i Katastru Miejskiego W.- rozpoznał stosunki własnościowe dotyczące otoczenia terenu planowanej inwestycji w sposób umożliwiający ustalenie stron postępowania administracyjnego, które następnie zostały zawiadomione o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie ustalenia warunków zabudowy oraz przysługujących im uprawnieniach. Wyjaśniono także, że w toku prowadzonego postępowania, po zawiadomieniu o zakończeniu postępowania dowodowego strony oraz osoby zainteresowane czynnie uczestniczyły w przedmiotowym postępowaniu poprzez przeglądanie akt sprawy i liczne wystąpienia pisemne. Ponadto wskazano, że w piśmie z dnia [...] r. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta zaopiniował pozytywnie przedmiotową inwestycję z uwagami odnoszącymi się do sposobu poprowadzenia obsługi komunikacyjnej dla wnioskowanego terenu, sporządzenia bilansu miejsc parkingowych i obsługi komunikacyjnej placu budowy, natomiast Biuro Rozwoju W. w piśmie z dnia [...] r. nie zgłosiło zastrzeżeń do planowanej inwestycji. Z uzyskanych z kolei opinii od zarządców mediów wynika, że uzbrojenie terenu jest wystarczające w przypadku sieci wodno-kanalizacyjnej, sieci kanalizacji deszczowej, sieci cieplnej i gazowej, zaś jest niewystarczające w przypadku sieci elektrycznej, co też uzasadniało wezwanie inwestora do uzupełnienia wniosku o umowę wstępną zawartą pomiędzy wnioskodawcą a właściwą jednostką organizacyjną. Inwestor w dniu 28 kwietnia 2009 r. dołączył do wniosku odpowiednie dokumenty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00