Wyrok WSA w Opolu z dnia 26 listopada 2009 r., sygn. II SA/Op 220/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędziowie: sędzia WSA Teresa Cisyk - spr. sędzia WSA Ewa Janowska Protokolant : st. sekretarz sądowy Katarzyna Johan po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 26 listopada 2009r. sprawy ze skargi W. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia [...], nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie warunków zabudowy terenu oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wniesionej przez W. S. jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu, utrzymująca w mocy swoją decyzję z dnia [...], odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji Burmistrza Nysy z dnia 15 lutego 2001 r.
Zaskarżona decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym.
Decyzją nr [...] z dnia 15 lutego 2001 r., Burmistrz Nysy ustalił na rzecz A. G. i D. N. warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na przebudowie wewnętrznego biegu schodowego zlokalizowanego na zapleczu wielorodzinnego budynku mieszkalnego, celem jego przystosowania na bieg schodowy z rampą służącą do rozładunku towaru, dla lokalu handlowo-usługowego zlokalizowanego na parterze budynku, przewidzianej do realizacji w N., przy ulicy [...], róg [...] nr ewid. gruntu [...].
W wyniku złożonego wniosku przez mieszkańców domu położonego przy ul. [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Opolu przeprowadziło w roku 2004 postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności wymienionej wyżej decyzji Burmistrza, wydając ostateczne rozstrzygnięcie, odmawiające stwierdzenia jej nieważności. Stanowisko organu zostało uwzględnione wyrokiem tut. Sądu z dnia 12 stycznia 2006 r., sygn. akt II SA/Op 246/04. Wniesiona skarga kasacyjna od tego wyroku została oddalona, wyrokiem NSA z dnia 8 listopada 2006 r., sygn. akt II OSK 613/06.
Wnioskiem z dnia 17 sierpnia 2007 r., S. S. zwróciła się o "unieważnienie" wskazanej na wstępie decyzji Burmistrza Nysy. Jako podstawę żądania wskazała art. 156 § 1 pkt 7 K.p.a. Do wniosku dołączyła dowody potwierdzające, że od 3 marca 2005 r. posiada "odrębną własność" lokalu mieszkalnego przy [...] w N. W odpowiedzi na pismo Kolegium, S. S. wyjaśniła, że zgodnie z art. 28 K.p.a., jest stroną postępowania nieważnościowego, jako właścicielka nieruchomości położonej na działce nr [...] k.m. [...]. Wskazała, że wartość jej nieruchomości uległa zmniejszeniu ze względu na spaliny i wibracje występujące przy dostawach towaru do sklepu, którego powstanie na działce nr [...], w bezpośrednim sąsiedztwie jej mieszkania, co umożliwiła skarżona decyzja. Dodatkowo podniosła, że zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, teren "na którym położona jest kamienica [...] oznaczony był symbolem A31 MW UOUZA", który wskazywał na "teren istniejącej adaptowanej zabudowy wielorodzinnej z usługami podstawowymi w zakresie oświaty i zdrowia ponad podstawowe w zakresie administracji (policja, Bank)." Podkreśliła, że z literalnego brzmienia tekstu planu wynika, że na terenie tym nie przewidziano w ogóle funkcji handlowej, zaś usługi w ograniczonym zakresie. Jej zdaniem, decyzje zezwalające na przebudowę mieszkań na sklep są w sprzeczności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, i na zasadzie art. 46a ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, decyzja ta jest nieważna.