Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 29 czerwca 2010 r., sygn. II SA/Po 781/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Drzazga (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak Sędzia WSA Maria Kwiecińska Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 czerwca 2010r. sprawy ze skargi następców prawnych po zmarłej K. W. - A. A. i N. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu z dnia [...] lutego 2003 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu; I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu na rzecz skarżących kwotę [...],- ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów sądowych, III. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. /-/ D.Rzyminiak-Owczarczak /-/ B.Drzazga /-/ M.Kwiecińska

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] 1999 r. (nr[...]) Prezydent Miasta G. ustalił na wniosek K. W. warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego na działkach nr [...] i [...] przy ul. [...] w [...].

Wnioskiem z dnia 11 kwietnia 2002 r. właściciel sąsiedniej nieruchomości przy ul.[...] - L. S. złożył wniosek o stwierdzenie nieważności powyższej decyzji z powodu jej sprzeczności z ustaleniami obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu.

Decyzją z dnia [...] października 2002 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Poznaniu (dalej Kolegium) stwierdziło nieważność decyzji Prezydenta Miasta G. nr [...] z dnia [...] 1999 r. W podstawie prawnej Kolegium wskazało między innymi art. 156 § 1 pkt 7, art. 157 i art. 158 k.p.a. oraz art. 41, art. 42 i art. 43 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn. Dz.U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 ze zm.).

W uzasadnieniu Kolegium wskazało, iż zaskarżona w trybie nadzwyczajnym decyzja została wydana w oparciu o ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Gniezna, zatwierdzonego Uchwałą Nr XXXV/195/93 Rady Miasta Gniezna z dnia 16 kwietnia 1993 r. (Dz.Urz. Woj. Pozn. Nr 7, poz. 76), zgodnie z którym działki nr [...] i [...] przy ul. [...] w [...] położone są na terenach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, oznaczonej symbolem "MN", które to oznaczenie jest jedyne dla tego terenu. Zdaniem Kolegium takie przeznaczenie terenu stoi w oczywistej sprzeczności z zamiarem budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego (12-rodzinego) na tym terenie, co zgodnie z przepisami ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym nakazuje odmówić ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu i organ I instancji nie miał prawa ustalić tych warunków dla planowanej inwestycji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00