Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 27 września 2007 r., sygn. III SA/Wr 660/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Maciej Guziński, Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska, Protokolant Paulina Rosiak, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 27 września 2007 r. sprawy ze skargi J. T. na decyzję Państwowego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.
UZASADNIENIE
Zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej (w postaci obustronnego zespołu cieśni nadgarstka) dokonane przez J. T. wpłynęło do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w S. w dniu [...].
W toku postępowania wyjaśniającego strona była badana w Dolnośląskim Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy we W., która to jednostka w orzeczeniu Nr [...] z dnia [...]. stwierdziła, iż brak jest podstaw do rozpoznania u pacjentki wnioskowanej przez nią choroby zawodowej.
W uzasadnieniu orzeczenia po przedstawieniu przebiegu zatrudnienia zainteresowanej, warunków w jakich pracowała, podanych przez nią symptomów choroby i opisaniu przedłożonej, wcześniej zgromadzonej przez stronę dokumentacji lekarskiej (zdjęcia radiologiczne, wyniki badań EMG, dokumentacja dotycząca przeprowadzonych w sierpniu i we wrześniu 2003 r. operacyjnych zabiegów odbarczenia kanału nadgarstka) placówka medyczna I stopnia orzeczniczego stwierdziła, co następuje: "Z odchyleń od normy w badaniu neurologicznym stwierdzono niską masę mięśni kłębu, osłabienie siły uścisku, niedoczulicę promieniowej powierzchni przedramion, dłoni, kłębu i palca III, IV, V, wygórowane odruchy z kończyn górnych. W badaniu EMG z dnia 15.06.2005 r. stwierdzono: zwolnienie szybkości przewodzenia czuciowego we wszystkich badanych nerwach, brak odpowiedzi czuciowej w lewym nerwie łokciowym; wydłużenie latencji fal F we wszystkich badanych nerwach; zwolniona szybkość przewodzenia ruchowego w całym nerwie pośrodkowym lewym oraz po prawej na wysokości nadgarstka; zwolniona szybkość przewodzenia ruchowego w prawym nerwie łokciowym na wysokości łokcia. Całość obrazu wskazuje na mieszaną polineuropatię. W badaniach laboratoryjnych podwyższony poziom TSH 5.05 uIU/ml (N:0.27 4.2) przy prawidłowych poziomach T3, T4."