Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 24 lutego 2021 r., sygn. III PSKP 6/21

Z wiedzą solvensa w rozumieniu art. 411 pkt 1 k.c. nie może być zrównana sytuacja, w której świadczący wprawdzie nie wie o nieistnieniu zobowiązania, ale niewiedza ta jest wynikiem niedochowania należytej staranności albo jest w inny sposób zawiniona.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dawid Miąsik (przewodniczący)

SSN Romualda Spyt (sprawozdawca)

SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z powództwa S. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w G. przeciwko D. A. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 24 lutego 2021 r., skargi kasacyjnej pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w G. z dnia 20 listopada 2018 r., sygn. akt VI Pa (...),

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w G. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
 

Uzasadnienie

Wyrokiem z 25 kwietnia 2018 r. Sąd Rejonowy w G. oddalił powództwo "S." Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w G. przeciwko D. A. o zapłatę oraz orzekł o kosztach procesu.

W sprawie ustalono, że D. A. pracowała w "S." Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w G. od 9 lutego 2012 r. do 25 kwietnia 2016 r. jako dyrektor do spraw administracji i referent do spraw magazynowych. Z powodu niezdolności do pracy trwającej 182 dni pozwana w dniu 22 września 2014 r. wykorzystała cały okres zasiłkowy. Po tym dniu była nadal nieprzerwanie niezdolna do pracy do 28 października 2014 r. Następnie, z powodu choroby pozwanej trwającej od 3 grudnia 2014 r., pracodawca "otworzył" pozwanej - w sposób nieuprawniony - nowy okres zasiłkowy, bowiem niezdolność pozwanej do pracy po poprzedniej niezdolności do pracy nie przekroczyła 60 dni i miała związek z trwającą wcześniej do 28 października 2014 r. niezdolnością do pracy. Należało te dwa okresy zasiłkowe: przed i po przerwie zliczyć jako jeden okres zasiłkowy, co spowodowałoby brak możliwości rozpoczęcia nowego okresu zasiłkowego od 3 grudnia 2014 r. i bezpodstawność wypłaty zasiłku chorobowego za okres od 3 grudnia 2014 r. do 30 kwietnia 2015 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00