Postanowienie SN z dnia 8 sierpnia 2017 r., sygn. I UZ 25/17
Osoba występująca z wnioskiem o umorzenie należności powinna bowiem nie tylko wiedzieć, jakie kwoty należności podlegają umorzeniu według wyliczeń organu rentowego, ale także jakie - zdaniem tego organu - przypadają do zapłaty oraz mieć możliwość ich zakwestionowania w odwołaniu wniesionym od decyzji określającej warunki umorzenia.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący)
SSN Halina Kiryło
SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec (sprawozdawca)
w sprawie z odwołania M. K. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w [...] o umorzenie należności składek, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 8 sierpnia 2017 r., zażalenia organu rentowego na wyrok Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 24 lutego 2017 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w [...] do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania zażaleniowego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 12 lutego 2016 r. Sąd Okręgowy w [...] oddalił odwołanie M.K. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w [...] z dnia 8 lipca 2015 r., odmawiającej umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy z powodu nieuregulowania niepodlegających umorzeniu należności w terminie 12 miesięcy, wynikającym z art. 1 ust. 12 ustawy z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność (Dz.U. z 2012 r., poz. 1551, dalej jako ustawa abolicyjna) oraz niezawarcia z organem rentowym umowy o rozłożeniu należności na raty, a w konsekwencji niespełnienia przewidzianego w art. 1 ust. 10 tej ustawy warunku nieposiadania na dzień wydania decyzji należności niepodlegających umorzeniu.
Podstawę rozstrzygnięcia stanowiły następujące ustalenia. Decyzją z dnia 7 kwietnia 2014 r. organ rentowy wskazał, że warunkiem umorzenia zaległych należności składkowych jest spłata należności niepodlegających umorzeniu w terminie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji. Decyzja ta uprawomocniła się w dniu 25 maja 2015 r. Pismem z dnia 17 kwietnia 2015 r. organ rentowy przekazał wnioskodawczyni informacje umożliwiające wyliczenie kosztów egzekucyjnych, które powinny zostać opłacone do dnia 25 maja 2015 r. W dniu 25 maja 2015 r. wnioskodawczyni złożyła w organie rentowym wniosek o odroczenie terminu płatności (datowany na 27 kwietnia 2015 r.), który został zakwalifikowany jako wniosek o rozłożenie należności na raty. W dniu 8 lipca 2015 r. organ rentowy wydał zaskarżoną decyzję, odmawiając umorzenia zaległych należności z powodu niespełnienia warunków wskazanych w decyzji z dnia 7 kwietnia 2014 r. Wnioskodawczyni nie kwestionowała wysokości kwot objętych decyzją organu rentowego.