Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-08-01
Data publikacji: 2023-08-01

Świadectwo pracy 2023 - czy należy wskazywać, że wystawiła je osoba upoważniona

Świadectwa pracy w naszej firmie podpisuje kierownik działu personalnego lub jego zastępca, a niekiedy także inni pracownicy kadr. Czy w dokumencie należy zaznaczyć, że osoby te działają z upoważnienia pracodawcy?

W świadectwie nie ma potrzeby wskazywania, że jest ono podpisywane na podstawie udzielonego przez pracodawcę upoważnienia. Należy jednak wyraźnie określić osobę je podpisującą, w taki sposób, by umożliwiało to jej identyfikację.

Świadectwo pracy musi być podpisane przez osobę wystawiającą. Może to być nie tylko pracodawca, ale także osoba reprezentująca pracodawcę albo osoba upoważniona do składania oświadczeń w imieniu pracodawcy. Podpis pod świadectwem pracy powinien pozwalać na ustalenie osoby, która je wystawiła. Nie ma przy tym potrzeby dopisywania 
„z upoważnienia” itp. Podobnie nie dołączamy do świadectwa pracy kopii pełnomocnictwa udzielonego przez pracodawcę osobie je wystawiającej.

Na świadectwie pracy musi znaleźć się odręczny podpis – czytelny lub nieczytelny, gdyż polskie prawo nie wymaga co do zasady czytelności podpisu – osoby upoważnionej do wystawienia świadectwa. Jeżeli jednak podpis jest nieczytelny, to dodatkowo należy wyraźnie wskazać imię i nazwisko osoby podpisującej.

Marek Rotkiewicz

Artykuł pochodzi z książki: Świadectwo pracy. Zasady wypełniania po zmianach przepisów >>

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00