Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-07-25
Data publikacji: 2023-07-25

Czy w aktach osobowych można przechowywać informację o przekroczeniu prędkości przez pracownika

W celu przeprowadzenia audytu otrzymałam od klienta akta osobowe jego pracowników. U jednej osoby znalazłam informację o przekroczeniu prędkości przez pracownika - kierowcę wraz ze zdjęciem z fotoradaru. Do tego dołączono notę obciążeniową wystawioną na pracownika. Czy takie dokumenty można przechowywać w aktach osobowych pracownika? 

Akta osobowe, w tym część D akt osobowych nie są miejscem do przechowywania zdjęć z fotoradaru w przypadku, gdy pracownik wykorzystuje samochód do celów służbowych. Wprawdzie w części D akt osobowych przechowuje się odpis zawiadomienia o ukaraniu oraz inne dokumenty związane z ponoszeniem przez pracownika odpowiedzialności porządkowej, jednak należy przyjąć, że dokumenty te powinny być ograniczone do minimum. Wyjątkiem może być przypadek, gdy na pracownika została formalnie nałożona kara porządkowa w związku z popełnionym wykroczeniem drogowym.

W praktyce pracodawca może mieć wątpliwość, czy w sytuacji, gdy pracownik wykorzystuje samochód do celów służbowych, i został na niego nałożony mandat za wykroczenie drogowe, pracodawca ma prawo przechowywać dokumentację dotyczącą takiej sytuacji w aktach osobowych - w tym przykładowo zdjęcie z fotoradaru. 

Odnosząc się do powyższego dylematu, uwzględniając ograniczony zakres zawartości akt osobowych można przyjąć, że poszczególne części akt osobowych nie są miejscem na przechowywanie takich dokumentów. Przechowywanie wspomnianych dokumentów mogłoby być zasadne dopiero w sytuacji, gdy pracodawca formalnie nałożyłby karę porządkową na pracownika, który popełnił wykroczenie drogowe i został na niego nałożony mandat.

 Dopiero wówczas można rozważyć przechowywanie takiej dokumentacji - jako dokumentacji, która byłaby podstawą nałożenia kary porządkowej z tytułu naruszenia obowiązku bezpiecznego wykonywania pracy.

Sebastian Kryczka

Artykuł pochodzi z e-poradni INFORLEX.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00