comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-07-31
ŚRODKI OCHRONY INDYWIDUALNEJ w pytaniach i odpowiedziach
Wiele osób zatrudnionych jest w warunkach narażenia na czynniki szkodliwe i uciążliwe. Aby zminimalizować ich niekorzystny wpływ na organizm pracownika, pracodawca musi dostarczyć niezbędne środki ochrony zabezpieczające przed działaniem tych czynników.
Sylwia Oziembło auditor wewnętrzny systemu zarządzania bhp
? Jakie przepisy dotyczą zagadnień związanych z wyposażaniem pracownika w środki ochrony indywidualnej?
Zagadnienia związane z dostarczaniem pracownikom środków ochrony indywidualnej uregulowane zostały w dziale dziesiątym Kodeksu pracy. Ponadto szczegółowe zasady stosowania środków ochrony indywidualnej określono w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Zasadnicze wymagania dla środków ochrony indywidualnej określono w dostosowanym do wymogów unijnych rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej.
Podstawa prawna: art. 2376- 23710 Kodeksu pracy; rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy - DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650; rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 31 marca 2003 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej - DzU nr 80, poz. 725.
? Jak prawnie rozumie się pojęcie środka ochrony indywidualnej?
Środkami ochrony indywidualnej są urządzenia lub wyposażenie przewidziane do noszenia bądź trzymania przez użytkownika w celu jego ochrony przed jednym lub większą liczbą zagrożeń, które mogą mieć wpływ na jego bezpieczeństwo i zdrowie.
Podstawa prawna: § 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 31 marca 2003 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej - DzU nr 80, poz. 725.
• Obowiązki pracodawcy
? Kiedy pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikowi środki ochrony indywidualnej?
Pozostało 97% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka