Ergonomia na stanowisku pracy – jak o nią zadbać
12 listopada przypada Światowy Dzień Ergonomii. Jest to okazja, aby zwrócić uwagę na niektóre jej zagadnienia, mające przecież kluczowy wpływ na ułatwianie człowiekowi życia – tak by wszystko, co nas otacza i z czego korzystamy na co dzień, było wygodne i łatwe w obsłudze. Ma to szczególnie istotne znaczenie zwłaszcza w środowisku pracy, bowiem od zastosowania skutecznych rozwiązań ergonomicznych będzie uzależniony wpływ pracy na komfort i zdrowie pracowników, co docelowo przekłada się na wydajność i efektywność zatrudnionych, a tym samym na korzyści również dla pracodawcy.
Czym jest ergonomia?
Ergonomia to nauka zajmująca się przystosowaniem wszystkiego, co nas otacza i czym się posługujemy, do wygody człowieka, przy jak najmniejszych stratach dla środowiska oraz minimalnej liczbie ograniczeń. Jest to dziedzina nauki i praktyki, której celem jest kształtowanie działalności człowieka odpowiednio do jego fizjologicznych i psychologicznych właściwości. Zakres ergonomii to wiedza z zakresu różnych dziedzin, między innymi:
- fizjologii,
- psychologii,
- antropometrii,
- biomechaniki,
- higieny pracy,
- socjologii,
- nauk mechanicznych,
- naukowej organizacji pracy,
- techniki i technologii.
Etymologicznie słowo „ergonomia” wywodzi się z języka greckiego. Ergon – oznacza pracę, a nomos – zwyczaj, prawo, wiedzę. W przekładzie na język polski jest to wiedza o pracy ludzkiej.
Zgodnie z definicją ergonomii Polskiego Towarzystwa Ergonomicznego ergonomia jest to nauka stosowana, zmierzająca do optymalnego dostosowania narzędzi, maszyn, urządzeń, technologii, organizacji i materialnego środowiska pracy oraz przedmiotów powszechnego użytku do wymagań i potrzeb fizjologicznych, psychicznych i społecznych człowieka.