Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 28-10-2024
Artykuł aktualny na dzień 28-10-2024
Data publikacji: 2024-10-25

BHP przy użytkowaniu urządzeń zasilanych energią elektryczną z uwzględnieniem aktualnego orzecznictwa

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie, aby stosowane w zakładzie pracy maszyny oraz inne urządzenia techniczne zasilane energią eklektyczną gwarantowały bezpieczne warunki pracy, w szczególności zabezpieczały pracownika przed porażeniem prądem elektrycznym. Naruszenie powyższego obowiązku i dopuszczenie pracowników do pracy w warunkach bezpośredniego zagrożenia to prosta droga do wypadku. Weryfikacja przestrzegania wymogów bhp przy użytkowaniu maszyn, urządzeń technicznych i narzędzi elektrycznych w pierwszej kolejności prowadzona jest z poziomu zakładu pracy. Dodatkowo może być przedmiotem czynności kontrolnych inspektorów PIP oraz oceny dokonywanej przez sądy – głównie w związku ze zdarzeniami potencjalnie wypadkowymi i wypadkami.

Pod napięciem – maszyny, urządzenia techniczne, narzędzia 

W zależności od rodzaju wykonywanej działalności, jak również z uwagi na zakres obowiązków wykonywanych przez pracowników, zadaniem podmiotu zatrudniającego jest zapewnienie pracownikom niezbędnego wyposażenia, które będzie umożliwiało realizację umówionej pracy. Obowiązek zapewnienia wyposażenia przez podmiot zatrudniający jest zgodny z zasadą ryzyka pracodawcy – trudno bowiem wyobrazić sobie sytuację, kiedy szeroko rozumiane narzędzia pracy musiałyby być zapewniane przez pracowników, tym bardziej bez jakiegokolwiek partycypowania pracodawcy w kosztach ich zakupu czy eksploatacji.

Ważne

Niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności obowiązkiem pracodawcy jest zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy przy zastosowaniu wszelkich dostępnych legalnie środków technicznych i organizacyjnych. 

Jeżeli w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy stosowane są maszyny i inne urządzenia techniczne, obowiązkiem pracodawcy jest stosowanie takiego wyposażenia, aby zapewniało ono bezpieczne i higieniczne warunki pracy – w szczególności w zakresie wyeliminowania ryzyka porażenia prądem elektrycznym. Ta zasada dotyczy również narzędzi pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00