Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-07-31

Jak ustalić okres zasiłkowy?

Od prawidłowego ustalenia przez płatnika okresu zasiłkowego zależy to, czy pracownik otrzyma przysługujące mu świadczenia - wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy.

Aldona Ignatowska
Prawo do zasiłku chorobowego, jako świadczenia na wypadek czasowej niezdolności do pracy, jest z jednej strony ograniczone żądaniem spełnienia określonych prawem warunków do jego nabycia, a z drugiej strony jest prawem ograniczonym w czasie. Zasady ustalenia długości okresu wypłaty zasiłku chorobowego reguluje ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 60, poz. 636 ze zm.) - zwana dalej ustawą zasiłkową.
• Okres zasiłkowy
Okres zasiłkowy to ustalony przez ustawę okres niezdolności do pracy z powodu choroby, za który ubezpieczony ma prawo do zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia. Czas trwania niezdolności do pracy i okres zasiłkowy nie zawsze pokrywają się ze sobą, np. w sytuacji wyczerpania okresu zasiłkowego przed ustaniem orzeczonej czasowej niezdolności do pracy.
Długość okresu zasiłkowego wynosi 6 miesięcy bez względu na przyczynę tej niezdolności, natomiast w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej gruźlicą okres zasiłkowy wynosi 9 miesięcy (art. 8 ustawy zasiłkowej). Przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego termin jest oznaczony w miesiącach, a za miesiąc uważa się 30 dni (art. 11 ust. 5 ustawy zasiłkowej).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00