zmiana prawa
Wyjawienie dowodów może przesądzić o wyniku postępowania grupowego
To jedna z niedawnych rewolucyjnych zmian w prawie dotyczących pozwów zbiorowych. Może ona jednak być poważnym utrudnieniem dla pozwanych. A czasem także dla powodów
Nowa instytucja nakazu wyjawienia lub wydania środka dowodowego pojawiła się w ustawie z 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w po stępowaniu grupowym (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1212; dalej: u.d.r.p.g.) wraz z jej ostatnią nowelizacją, która obowiązuje od 29 sierpnia br. (chodzi o ustawę z 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym oraz niektórych innych ustaw; Dz.U. poz. 1237). Te rozwiązania mogą istotnie pomóc w uzyskiwaniu dowodów, które będzie można wykorzystać w postępowaniu grupowym. Jednak mogą sprowadzić na pozwanego kłopoty, które ustawodawca powinien przewidzieć przy projektowaniu zmian.
Z pozoru nic nowego
Możliwość uzyskania nakazu wyjawienia lub wydania środka dowodowego wprowadzona do u.d.r.p.g. nie jest czymś niespotykanym w polskim prawie. Niemal identyczne instytucje są przewidziane w ustawie z 21 kwietnia 2017 r. o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji (Dz.U. poz. 1132) oraz w ustawie z 17 listopada 1964 r. ‒ Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1550; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 858; dalej: k.p.c.) – w tzw. postępowaniu odrębnym w sprawach własności intelektualnej.