Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-10-15

Drewno może napędzić polską gospodarkę

Nadeszła epoka drewna, które jako surowiec zrównoważony pomoże zadbać o klimat, zastępując emisyjne alternatywy. To dobra wiadomość dla Polski. Aby wykorzystać szansę, potrzebna jest edukacja społeczeństwa, promocja, trzeba też zadbać o konkurencyjne ceny – wskazywali uczestnicy konferencji „Drewno materiałem przyszłości”. W jej trakcie zawarto ważne porozumienie.

Trwa globalny wyścig związany z redukcją śladu węglowego. Taka jest potrzeba środowiska, aby ograniczyć negatywne zmiany klimatu, takie są również oczekiwania społeczne. Ludzie chcą żyć w czystszym, bardziej przyjaznym środowisku, ale jednocześnie zaspokajać swoje potrzeby w rozwijającej się gospodarce. Ten wątek ekonomiczny jest szczególnie ważny dla Polski, która musi nadrabiać dystans pod względem rozwoju gospodarczego do innych państw, ale także dla całej Europy, walczącej o zachowanie konkurencyjności w skali globalnej.

Jedną z kluczowych odpowiedzi na to wyzwanie może być wykorzystanie surowca powszechnie dostępnego, o znakomitych właściwościach, cechującego się ujemnym śladem węglowym. Chodzi o drewno. Jego zastosowanie jest niczym innym niż zagospodarowaniem zmagazynowanego dwutlenku węgla, a postęp technologiczny otwiera coraz to nowe możliwości. Wyroby z tego surowca, wytwarzane w sposób zrównoważony, mogą zastąpić inne, cechujące się wysoką emisyjnością, takie jak np. beton, stal czy tworzywa sztuczne, i ułatwić osiągnięcie neutralności klimatycznej.

O tym, jakie szanse otwierają się w związku z wykorzystaniem drewna oraz co jest potrzebne, aby je wykorzystać, dyskutowali uczestnicy międzynarodowej konferencji „Drewno materiałem przyszłości”, która odbyła się 8 października w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym pod Warszawą. Wzięło w niej udział ponad 150 osób – leśników, przedstawicieli świata nauki, biznesu i samorządu terytorialnego z Polski oraz całej Europy.

Szczególny akcent położono na konieczność promocji drewna jako surowca oraz szerokiej edukacji społeczeństwa na temat tego, co nam ono daje.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00