Koło ratunkowe dla skazanego i dla… więziennictwa
Dozór elektroniczny nie tylko pomaga w zachowaniu więzi społecznych, lecz także zmniejsza przeludnienie w zakładach karnych
Dozór elektroniczny jest narzędziem elastycznym, tj. pozwala na objęcie zdalną kontrolą miejsca pobytu skazanego w różnych formach (stacjonarnej, mobilnej lub zbliżeniowej) i z różnym stopniem dolegliwości. Rozwój pojemności i poziomu organizacyjno-technicznego systemu umożliwia wykorzystanie go na gruncie prawa karnego, w szczególności na etapie wykonywania kary pozbawienia wolności.
Z ogólnodostępnych danych wynika, że skuteczność wykonania kary w Systemie Dozoru Elektronicznego sięga ok. 90 proc., a sama możliwość ma wpływ nie tylko na odciążenie więzień, lecz także zachowanie standardów utrzymania odpowiedniego metrażu przypadającego na osadzonego w zakładach karnych. Jak wskazuje samo Ministerstwo Sprawiedliwości, są one przeludnione. Przyczynia się do tego przekonanie, że w zasadzie wszystkie przestępstwa należy karać więzieniem. Należałoby zmienić to podejście i coraz częściej rozważać skorzystanie z systemu dozoru elektronicznego.