Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-07-04

sprawozdawczość

Wiele firm nie wie jeszcze, że przed nimi trudny obowiązek

Za ten rok ponad setka, a za kolejny już tysiące polskich firm będą musiały raportować, jak w praktyce wygląda u nich zrównoważony rozwój. Eksperci radzą firmom: nie czekajcie na ustawę, bo nie zdążycie, a kary mogą być surowe

Do 6 lipca Polska, jak inne kraje UE, powinna wdrożyć dyrektywę unijną, która nakłada na przedsiębiorstwa obowiązek corocznego składania raportów o tym, jak wypełniają swoje obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju. Jednak przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw, która ma to uregulować, przeszedł dopiero konsultacje.

Dyrektywę w sprawie sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD) 2022/2464 przyjęto dwa lata temu. Zastąpiła ona dyrektywę o sprawozdaniu niefinansowym 2014/95/49 (NFRD). Ta poprzednia obejmowała tylko największe firmy, a że była zbyt mało szczegółowa, to tworzone na jej podstawie raporty były nieporównywalne i nie dawały wiarygodnych informacji. Zaradzić temu ma CSRD wraz z rozporządzeniem KE zawierającym Europejskie Standardy Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00