Poradnia – korekty dokumentów rozliczeniowych
- Czy można się ubiegać o nadpłatę sprzed pięciu lat, jeśli ZUS ją wykryje, działając z urzędu
- Czy jakiekolwiek okoliczności będą miały wpływ na bieg pięcioletniego terminu, w którym będzie można złożyć korektę dokumentów
- W jakich przypadkach zakład będzie mógł dokonać korekty dokumentów rozliczeniowych
- Jaki tryb korygowania dokumentów obowiązuje, gdy błąd płatnika wykrył ubezpieczony
Co się stanie, jeśli ZUS wykryje nadpłatę w składkach za okres dłuższy niż pięć lat wstecz? Czy będziemy mogli się domagać jej zwrotu? Czy o taki zwrot będą mogli ewentualnie ubiegać się nasi pracownicy?
Zgodnie z art. 48d ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) deklaracji rozliczeniowej i imiennego raportu miesięcznego płatnik składek nie może złożyć po upływie pięciu lat od dnia, w którym upłynął termin opłacenia składek rozliczonych w tej deklaracji i w tym raporcie. Po upływie tego terminu ZUS ewidencjonuje dane wyłącznie na kontach ubezpieczonych, podejmując działania z urzędu, z tym jednak zastrzeżeniem, że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe może być zewidencjonowana na kontach ubezpieczonych wyłącznie na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu albo prawomocnej decyzji, chyba że podstawę wymiaru składek stanowi zadeklarowana kwota.