sądownictwo
Skazani wystawią państwu rachunek za covidową legislację
Umarzanie postępowań i wysuwanie roszczeń wobec Skarbu Państwa za skazania – takie mogą być konsekwencje wtorkowego wyroku TK w sprawie przepisów wstrzymujących bieg przedawnień
Trybunał Konstytucyjny uznał, że art. 15zzr1 specustawy covidowej zawieszający bieg terminów przedawnienia karalności czynu oraz wykonania kary za przestępstwa i przestępstwa skarbowe jest niezgodny z art. 2 konstytucji. Regulacja to obowiązywała od 20 kwietnia 2021 r. do 1 października 2023 r. Maksymalne terminy na skazanie czy na wykonanie kary wydłużyły się więc o dodatkowe 2,5 roku.
W przypadku spraw w toku, w których okres przedawnienia upłynąłby, gdyby nie pandemia, na skutek orzeczenia TK będzie musiało dojść do umorzenia postępowań. Natomiast co do osób, wobec których na skutek pandemicznego zamrożenia terminów nie nastąpiło przedawnienie i które zostały prawomocnie skazane (i nie wniesiono kasacji do Sądu Najwyższego), wyrok TK otwiera drogę do wznowienia postępowania na zasadzie art. 190 ust. 4 konstytucji w trybie przewidzianym w kodeksie postępowania karnego.