Swobodny przepływ pracowników i zatrudnienie w Unii Europejskiej
Pracownica pracująca na umowę o pracę na czas określony przyniosła zaświadczenie pracodawcy, że jest w ciąży. W związku z tym jej umowa zostanie przedłużona do czasu porodu. W wyniku przedłużenia umowa ta przekroczy limit, na jaki maksymalnie można zawierać umowy na czas określony. Czy w takiej sytuacji pracownica może domagać się zawarcia z nią umowy o pracę na czas nieokreślony?
W prawie unijnym za grupy szczególnego ryzyka uważa się dzieci, młodzież, a także pracownice w ciąży, pracownice, które niedawno rodziły czy karmiące piersią.
W krajach wysoko rozwiniętych, w tym w Polsce, w ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost aktywności zawodowej kobiet. Ma na to wpływ wiele czynników. Z jednej strony rozwój gospodarczy państwa, z drugiej coraz wyższy poziom wykształcenia kobiet, a wraz z tym rosnące aspiracje zawodowe, jak też chęć uzyskania samodzielności finansowej. Istotną rolę przy podejmowaniu decyzji o podjęciu zatrudnienia
Zatrudnianie kobiet wymaga stworzenia im odpowiednich warunków pracy, szczególnie w niektórych okresach oraz otoczenia ich specjalną opieką. Wynika to z właściwości organizmu kobiet, który powinien być chroniony przed pracą zbyt uciążliwą, jak również ze względu na funkcje macierzyńskie.
W naszej firmie jedna z pracownic, zatrudniona jako główna księgowa, niedługo powróci do pracy po trzyletnim urlopie wychowawczym. Nie mamy możliwości zatrudnienia jej na dotychczasowym stanowisku, dlatego będzie pracować w charakterze księgowej. Stanowisko to odpowiada jej kwalifikacjom. Jak mam ustalić jej wynagrodzenie?
Zatrudniamy pracownicę na podstawie umowy o pracę na czas określony do 1 sierpnia 2004 r. w wymiarze pełnego etatu. Pracownica ma wyznaczoną datę porodu na 27 września 2004 r. Dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą. Czy będą jej przysługiwały dwa zasiłki macierzyńskie?
Jednym z uprawnień związanym z rodzicielstwem jest prawo pracownicy, która została matką, do urlopu macierzyńskiego w wymiarze przewidzianym przepisami Kodeksu pracy.
W poprzednim odcinku komentarza rozpoczęliśmy omawianie kwestii związanych z ochroną pracy kobiet w ciąży. Dzisiaj zajmiemy się szczegółowo zakazem wypowiedzenia umowy o pracę z ciężarną.
Aby długotrwała nieobecność pracownika nie zakłóciła normalnego toku pracy, ustawodawca wprowadził do Kodeksu pracy nowy typ umowy o pracę.
Gdy okaże się, że pracownica jest w ciąży, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać istniejącego stosunku pracy. Pracownica ta jest z mocy prawa szczególnie chroniona.
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownicą w ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego.
W Unii Europejskiej najbardziej aktywne zawodowo są Francuzki, Portugalki i kobiety mieszkające w krajach skandynawskich, a najmniej - Greczynki, Irlandki, Włoszki i Hiszpanki. Jednak zarówno w krajach UE, jak i w Polsce kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni. Wśród krajów unijnych, jak wynika z badań OECD, najniższe zarobki mają Irlandki, które otrzymują średnio 65% wynagrodzenia wypłacanego mężczyznom
Niniejszy artykuł przedstawia wybrane czynniki mające wpływ na koszty pracy, które mogą być redukowane u pracodawcy przez właściwe kształtowanie polityki zatrudnienia, wynagradzania i organizacji czasu pracy z uwzględnieniem rozwiązań przyjętych w przepisach kodeksu pracy, kodeksu cywilnego oraz aktów wykonawczych do tych ustaw. Politykę zatrudnienia w firmie można bowiem kształtować, stosując poszczególne
Jak co tydzień w naszej redakcji pełniony był dyżur telefoniczny. W dniach 24-29 marca odpowiadaliśmy na pytania Czytelników dotyczące problematyki bezpieczeństwa i higieny pracy oraz uprawnień związanych z rodzicielstwem i urlopami. Poniżej przedstawiamy najciekawsze pytania wraz z odpowiedziami specjalisty.
W 2002 r. w prawie pracy oraz w przepisach regulujących ubezpieczenia społeczne i zdrowotne wprowadzono wiele modyfikacji uwzględniających dotychczasowe doświadczenia i postulaty zgłaszane przez zainteresowane środowiska. Mimo różnych dat wejścia w życie poszczególnych zmian, wszystkie ich skutki będą odczuwalne w 2003 r. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak istotne zmiany wprowadzono w 2002 r. w
Wspólnota europejska wprowadza do swojego systemu prawnego przepisy regulujące status kobiet w ciąży oraz matek będących pracownicami.