comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-10-16
ZATRUDNIJ PRACOWNIKA
Umowa na zastępstwo
Aby długotrwała nieobecność pracownika nie zakłóciła normalnego toku pracy, ustawodawca wprowadził do Kodeksu pracy nowy typ umowy o pracę.
BEATA KUŹNIAREK, ALEKSANDRA NOWAK
e-mail:autorzy.spp@infor.pl, aleksandra.nowak@infor.pl
Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła do naszego systemu prawnego nowy rodzaj umowy - umowę na zastępstwo. Z tego typu zatrudnienia mogą korzystać pracodawcy, którzy ze względu na długotrwałą nieobecność pracownika, w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania firmy, muszą zatrudnić nowego pracownika.
W wyniku wspomnianej nowelizacji do art. 25 zawierającego katalog umów w § 1 dodano zdanie drugie w brzmieniu: „Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności”. Głównym celem, dla którego wprowadzono powyższe uregulowania, było „zmuszenie” pracodawców do zatrudniania pracowników w okresie nieobecności dotychczasowego pracownika na podstawie umowy o pracę, nie zaś na podstawie umów cywilnoprawnych.
Pozostało 83% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka