comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-11-27
Urlop macierzyński - komentarz do Kodeksu pracy
Jednym z uprawnień związanym z rodzicielstwem jest prawo pracownicy, która została matką, do urlopu macierzyńskiego w wymiarze przewidzianym przepisami Kodeksu pracy.
JOANNA SKROBISZ
e-mail: autorzy.spp@infor.pl
Jestem zatrudniona w zakładzie produkcyjnym w czterobrygadowej organizacji pracy. Okazało się, że jestem w ciąży. Dlatego zwróciłam się do pracodawcy z prośbą o zmianę mojego rozkładu czasu pracy. Pracodawca zaproponował mi pracę w kancelarii, ale dużo mniej płatną. Czy powinnam otrzymywać jakieś wyrównanie?
Pracodawca zgodnie z obowiązującymi przepisami nie może zatrudniać kobiety w ciąży w porze nocnej ani w godzinach nadliczbowych. Ponieważ pracownica była zatrudniona w czterobrygadowej organizacji pracy, pracodawca powinien po otrzymaniu zaświadczenia o ciąży pracownicy bezwzględnie przenieść ją do pracy na jedną zmianę. Stanowisko takie zajął Sąd Najwyższy w uchwale z 15 marca 1979 r. (V PZP 13/78, OSNC 1979/6/110), stwierdzając, że przeniesienie pracownicy w ciąży z czterobrygadowej organizacji pracy do pracy jednozmianowej ze względu na ustawowy zakaz zatrudnienia w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej (art. 178 § 1 k.p.), jako przeniesienie do innej pracy w rozumieniu art. 179 § 1 k.p., uzasadnia na podstawie art. 179 § 2 k.p. wypłatę dodatku wyrównawczego w razie obniżenia wynagrodzenia tej pracownicy.
Pozostało 82% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka