Kto jest pracodawcą dla kierownika jednostki powiatowego urzędu pracy
Jakie wartości powinnam wykazać w informacji o warunkach zatrudnienia dla nowego pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu (umowa na czas określony 1 rok) od 4.11.2024 r. do 4.11.2025 r. przy łącznym stażu pracy powyżej 20 lat, w następujących pozycjach: 1. Wymiar przysługującego płatnego urlopu - Przysługuje Pani/Panu urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni za cały rok kalendarzowy. Czy w odniesieniu do
Skutki podatkowe sprzedaży niezabudowanej nieruchomości.
Czy zatrudnienie na umowę zlecenie to jedyny legalny sposób, aby wynagrodzenie osoby z najbliższej rodziny (małżonek), z którą prowadzi się wspólne gospodarstwo domowe mogło zostać uznane za koszt uzyskania przychodu?
W zakresie ustalenia, czy Spółka może dokonać odliczenia na podstawie art. 18d ust. 1 w związku z ust. 2 pkt 1-1a Ustawy o CIT wymienionych Składników Wynagrodzenia B+R w proporcji czasu pracy z miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty wynagrodzenia zgodnie z przedstawionym opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego.
Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej. Będzie to jedyna podwyżka płacy minimalnej w 2025 r. Jak ustalić wielkość najniższego wynagrodzenia pracownika?
Pracownik chce obniżyć etat z 3/4 na 1/2 etatu. Pierwsza umowa na czas nieokreślony była zawarta 30 czerwca 2010 r. Później aneksem do umowy (na wniosek pracownika) z 31 marca 2021 r. dokonano zmian z 1/2 etatu na 3/4 etatu. Teraz chce napisać kolejny wniosek o obniżenie z 3/4 etatu do 1/2 etatu. Czy również aneksem do głównej umowy z 30 czerwca 2010 r. należy dokonać zmian w treści głównej umowy?
Możliwość opodatkowanie dochodu z działalności gospodarczej 19% podatkiem liniowym.
Możliwość skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Czy pracownika zatrudnionego na umowę na czas nieokreślony można przenieść na inne stanowisko i przy tym zmienić mu umowę na czas określony? Jaka jest procedura i jakie kroki musi podjąć pracodawca?
Spółka, jako płatnik nie będzie zobowiązana do potrącania zaliczek na podatek PIT z tytułu wypłaty dobrowolnych napiwków dla trenerów współpracujących ze Spółką na umowę B2B i w konsekwencji nie będzie zobowiązana do przygotowania i wysłania jakichkolwiek deklaracji, formularzy lub innych informacji dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu ww. wypłaty.
Pracownik w wieku emerytalnym zatrudniony ponad 15 lat u obecnego pracodawcy, ze względu na pogarszający się stan zdrowia został wysłany na badania kontrolne. Medycyna pracy nie dopuściła go do pracy na dotychczasowym stanowisku, a pracodawca nie ma możliwości zapewnienia mu innego stanowiska pracy. Pracownik nie chce podpisać rozwiązania umowy za porozumieniem stron. W jaki sposób mamy rozwiązać z
Pracownik (stanowisko: kierownik kontraktu) w okresie ochrony przedemerytalnej po chorobie jest niezdolny do pracy. Czy możemy mu wypowiedzieć warunki pracy i płacy na podstawie braku zdolności do pracy (zmiana stanowiska na specjalista/główny specjalista - biurowe)? Czy w zaistniałej sytuacji jest możliwość obniżenia wynagrodzenia stosownie do zajmowanego stanowiska?
Przedsiębiorca korzystający z 24-miesięcznego preferencyjnego ZUS podjął zatrudnienie (umowa o pracę, powyżej minimalnego wynagrodzenia) od 1 czerwca 2024 r. na czas 3 miesięcy. W tym czasie okres 24-miesięcznego preferencyjnego ZUS został wyczerpany z dniem 31 lipca 2024 r. Przedsiębiorca w okresie zatrudnienia opłacał z działalności gospodarczej tylko składkę zdrowotną. Umowa o pracę została rozwiązana
Pracownik wystąpił z pisemną prośbą o zmianę stanowiska z kierownika na zwykłego pracownika. Czy będzie błędem jeśli za pomocą aneksu (Porozumienie stron zmieniające warunki umowy o pracę) zmieni się stanowisko i wynagrodzenie zasadnicze na niższe (tożsame do innych pracowników pracujących na tym samym stanowisku) bez dodatku funkcyjnego?
Wpłata na PPK w części finansowanej przez pracodawcę, jako dodatkowy element wynagrodzenia pracownika wypełnia przesłankę do jej kwalifikacji do kosztów kwalifikowanych działalności B+R, jako należność z tytułu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.
Chciałam zasięgnąć Państwa opinii w kwestii długości umowy po okresie próbnym, w kontekście art. 25 KP, w takiej oto sytuacji. Nasza firma praktykuje (podobnie jak przed zmianą ww. przepisu) zawieranie umów o pracę na 3-miesięczny okres próbny, a następnie podpisujemy umowy na czas określony na rok. W kontekście różnych artykułów i szkoleń, wydawało nam się to prawidłowe, o ile właśnie kolejna umowa
Pracownica zatrudniona na umowa o pracę na tzw. najniższą krajową otrzymuje rentę rodzinną po zmarłym mężu. Jaki jest limit przychodów w ramach tej umowy o pracę, którego pracownica nie może przekroczyć, aby nie utracić renty rodzinnej po zmarłym mężu?
Preferencyjne opodatkowanie kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP Box).
Jak prawidłowo sformułować umowę z nauczycielem-katechetą (uczącym w przedszkolu dzieci poniżej 5 r.ż.), który tygodniowo ma 1/2 godziny, co daje 2 godziny miesięcznie? Czy poprawne jest wpisanie w umowie angażu na 1/2 godziny tygodniowo?