Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2024-11-04

Poradnia z prawa pracy

W firmie, którą obsługuje moje biuro, pracownica była zatrudniona najpierw na umowę na okres próbny, a następnie na czas określony. W trakcie drugiego kontraktu nabędzie uprawnienia emerytalne. Czy mimo terminowych umów o pracę trzeba jej wypłacić odprawę emerytalną?

Tak, pracownicy należy się odprawa emerytalna. Zgodnie z art. 921 kodeksu pracy (dalej: k.p.) „pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia”. Powyższe uprawnienie pracownika do odprawy emerytalnej nie jest uzależnione od stażu pracy. Przysługuje pracownikowi wtedy, gdy związek między rozwiązaniem stosunku pracy a nabyciem prawa do emerytury jest przyczynowy, czasowy lub funkcjonalny. W konsekwencji rozwiązanie stosunku pracy na skutek upływu czasu terminowej umowy o pracę nie wyklucza jego związku z przejściem na emeryturę (wyrok Sądu Najwyższego z 28 lipca 1999 r., sygn. akt I PKN 174/99). A związek taki zachodzi np. wtedy, gdy data rozwiązania umowy o pracę na czas określony pokrywa się z datą nabycia przez pracownika prawa do emerytury lub nieznacznie ją poprzedza. ©℗

Spółka, którą obsługuje moje biuro, zatrudniła pracownika na podstawie umowy o pracę na 1/4 etatu (na stanowisko biurowe). Równocześnie pracownik ten pracuje u innego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na pełen etat na stanowisku biurowym. Czy dokumenty od pracodawcy, u którego jest zatrudniony na pełen etat, można wykorzystać w spółce, w którym został zatrudniony na 1/4 etatu ‒ chodzi o skierowanie na badania wraz z orzeczeniem lekarskim? Czy spółka powinna skierować pracownika na wstępne badania lekarskie? Co powinno zawierać takie skierowanie?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00