Wyrok SN z dnia 28 lipca 1999 r. sygn. I PKN 174/99
Przepis art. 921 § 1 KP wiąże prawo do odprawy emerytalnej z ustaniem, nie zaś z rozwiązaniem stosunku pracy. Wygaśnięcie stosunku pracy wskutek upływu czasu na jaki zawarto umowę o pracę nie wyklucza jego związku z przejściem na emeryturę.
Przewodniczący: SSN Józef lwulski
Sędziowie: SN Barbara Wagner (sprawozdawca), SA Katarzyna Gonera
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 28 lipca 1999 r. sprawy z powództwa Stanisława T. przeciwko Ś. Przedsiębiorstwu Robót Drogowych w M. o zapłatę odprawy emerytalnej, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach-Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku z dnia 12 listopada 1998 r. [...]
uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu w Katowicach do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Mikołowie wyrokiem z dnia 7 maja 1998 r. [...] zasądził od Ś. Przedsiębiorstwa Robót Drogowych S.A. w M. na rzecz Stanisława T. kwotę 4.282,83 zł tytułem odprawy emerytalnej, z odsetkami od dnia 23 kwietnia 1998 r., oddalając powództwo w pozostałej części i nie obciążając powoda kosztami postępowania.
Sąd ustalił, że powód był zatrudniony u strony pozwanej od dnia 1 lipca 1992 r. do 13 października 1997 r. na stanowisku Prezesa Spółki. Stosunek pracy został z nim rozwiązany za wypowiedzeniem z powodu odwołania go ze stanowiska. Przed zatrudnieniem u strony pozwanej Stanisław T. pracował jak radca prawny. Od 1991 r. korzystał z wcześniejszej emerytury z tytułu opieki nad niepełnosprawnym synem Pawłem, pracując jednocześnie w jednym zakładzie pracy. Powód nie występował o odprawę emerytalną i nie otrzymał jej. W październiku 1997 r. zachorował i do 27 marca 1998 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim pobierając zasiłek chorobowy. W dniu 31 marca 1998 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych-Oddział w S. dokonał przeliczenia emerytury powoda i wydał mu legitymację emeryta.