Orzeczenie
Postanowienie SN z dnia 25 czerwca 2019 r., sygn. II PK 184/18
1. Główny księgowy jest osobą zarządzającą zakładem pracy w imieniu pracodawcy w rozumieniu art. 24126 § 2 k.p., a zatem układ zbiorowy pracy nie może określać zasad jego wynagradzania, co nie dotyczy jednak odpraw emerytalnych. Oznacza to, że dotyczące odprawy emerytalnej postanowienia układu zbiorowego mogą odnosić się również do osób zarządzających zakładem pracy w imieniu pracodawcy. Postanowienia te nie regulują zasad wynagradzania w rozumieniu art. 24126§ 2 k.p., ponieważ odprawa nie ma charakteru wynagrodzenia za pracę. Wskazuje na to systematyka Kodeksu pracy i istota tego świadczenia, powiązanego wprawdzie z zatrudnieniem lecz niestanowiącego ekwiwalentu za pracę lecz należność związaną z zakończeniem jej wykonywania.
2. Skoro odprawa emerytalna nie należy do kategorii wynagrodzenia za pracę, ale - zgodnie z systematyką Kodeksu pracy i jej istotą - jest innym świadczeniem związanym z pracą, to nie jest objęta ograniczeniami z art. 5 ust. 1 ustawy kominowej, a w rezultacie norma ta nie wyłącza nabycia prawa do odprawy emerytalnej na podstawie art. 921 § 1 k.p. lub przepisów wewnątrzzakładowych (regulaminów wynagradzania czy układów zbiorowych pracy).
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jolanta Franczak
w sprawie z powództwa H.B przeciwko Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego w P. o uzupełnienie odprawy emerytalnej, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 25 czerwca 2019 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w P. z dnia 11 maja 2018 r., sygn. akt VIII Pa [...],
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right