Obowiązki pracodawcy na przełomie roku
Koniec jednego i początek drugiego roku kalendarzowego to zawsze intensywny okres w dziale kadr. I chodzi tu nie tylko o zmiany przepisów, które często w tym właśnie momencie wchodzą w życie, ale również o konieczność „zamknięcia” jednego roku i „otwarcia” drugiego. Trzeba sprawdzić stan urlopów wypoczynkowych, zaplanować czas pracy, odpowiednio rozliczyć zdarzenia, które miały miejsce na przełomie roku, złożyć szereg sprawozdań i informacji, np. do PFRON, ZUS czy GUS.
Czas pracy w 2025 r.
Choć reguły dotyczące czasu pracy pracowników zostały ściśle określone w przepisach ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.), to jednak rozpoczęcie nowego roku kalendarzowego każdorazowo wiąże się z koniecznością przeliczenia przez pracodawców wymiaru czasu pracy na ten rok. Dlaczego? Bo jest on uzależniony między innymi od kalendarzowego układu świąt i dni wolnych od pracy.
W mijającym 2024 r. dużo mówiło się o planowanym wprowadzeniu na gruncie prawa pracy zmian w zakresie czasu pracy. Założenia były takie, że pracownicy mieliby pracować krócej, choć nie wiadomo, ile dokładnie. Póki co, zmian w przepisach nie ma i obowiązują w tym zakresie dotychczasowe reguły.
Co do zasady czas pracy pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w systemie podstawowym nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się:
- mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
- dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.
Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
Po dokonaniu niezbędnych obliczeń okazuje się, że w 2025 r. łączna liczba dni pracujących będzie wynosiła 250, a liczba godzin pracujących to 2000. W roku tym przypadnie 115 dni wolnych od pracy (13 dni świątecznych wolnych od pracy, wśród których 4 dni wypadną w sobotę lub niedzielę).