Artykuł
Poradnia z prawa pracy
W firmie z branży turystycznej, która jest obsługiwana przez moje biuro, wszyscy pracownicy w październiku są kierowani na urlop wypoczynkowy. W tym miesiącu jest bowiem zamykany ośrodek wypoczynkowy prowadzony przez mojego klienta. Aby zostawić sobie urlop wypoczynkowy na koniec roku, jeden z pracowników chce jednak wykorzystać w tym okresie tylko trzy dni urlopu wypoczynkowego, a przez siedem dni zamierza przebywać na urlopie bezpłatnym. W sumie pracownikowi przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego. Do tej pory wykorzystał on osiem dni urlopu, więc do końca roku ma jeszcze 18 dni. Czy firma w tym przypadku może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego? Czy musi go udzielić bezpośrednio po urlopie wypoczynkowym?
Zgodnie z art. 174 par. 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.) na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego. Z tej regulacji wynika więc, że udzielenie przez pracodawcę urlopu bezpłatnego zależy od wniosku pracownika, który trzeba złożyć na piśmie. Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownik wykorzystał w tym roku urlop wypoczynkowy.
Odnośnie do drugiego pytania należy wskazać, że na wniosek pracownika pracodawca może udzielić urlopu bezpłatnego bezpośrednio po wypoczynkowym, ale nie ma takiego obowiązku. Urlop bezpłatny stanowi przerwę w świadczeniu pracy, podczas której zawieszane są wzajemne zobowiązania stron stosunku pracy, tj. pracownika do wykonywania pracy oraz pracodawcy do wypłaty wynagrodzenia za pracę. Skorzystanie z urlopu bezpłatnego musi więc być uzgodnione przez strony. Pracodawca nie ma wprawdzie obowiązku uwzględnienia wniosku pracownika (może więc odmówić zgody na urlop bezpłatny), ale jednocześnie nie może wymuszać na pracownikach korzystania z urlopów bezpłatnych na czas przestoju lub przerw w produkcji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right