Interpretacja indywidualna z dnia 28 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.238.2023.9.AA
Kontynuacja wybranej formy opodatkowania.
Kontynuacja wybranej formy opodatkowania.
Możliwość opodatkowania przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz określenie stawki ryczałtu dla usług pośrednictwa w interesach - PKWiU 74.90.12.0.
Ryczałt ewidencjonowany i świadczenie usług dla usługobiorcy, który jednocześnie jest pracodawcą.
Możliwość opodatkowania ryczałtem przychodów z najmu mieszkania w ramach tzw. najmu prywatnego pomimo prowadzenia działalności w zakresie najmu.
Czy zmiana formy opodatkowania z ryczałtu na zasady ogólne wstecz za 2022 r. ma wpływ na podstawę składek ZUS (Mały Zus plus - kod 0590)? Czy konieczne jest skorygowanie DRA z uwzględnieniem podstawy składek oraz wysłanie nowych zestawów deklaracji do 2023 r.?
Możliwości opodatkowania prowadzonej działalności w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jak również ustalenia właściwej dla tej działalności stawki podatku.
Zmiany formy opodatkowania z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej – nieskutecznie złożone oświadczenie o wyborze formy opodatkowania podatkiem liniowym.
Wynagrodzenie wypłacane wspólnikom Spółki za wykonywanie usług informatycznych nie stanowi ukrytego zysku, o którym mowa w art. 28m ust. 3 ustawy o CIT. Tym samym nie będzie podlegało opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
Ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego.
Możliwość opodatkowania podatkiem liniowym.
Podjęcie dodatkowego zatrudnienia poza prowadzoną działalnością gospodarczą jako nauczyciel przedmiotów zawodowych, w sytuacji, gdy źródłem przychodów będzie działalność wykonywana osobiście (lub stosunek pracy), nie spowoduje utraty prawa do opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie karty podatkowej
Opodatkowanie przychodów z najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Możliwość zastosowania 12% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla usług sklasyfikowanych wg PKWiU 62.02.
Wyboru formy opodatkowania - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, podatek liniowy.
Prawo do wyboru formy opodatkowania przez lekarza świadczącego usługi na rzecz szpitala w ramach działalności gospodarczej oraz jednocześnie zatrudnionego na umowie o pracę w tym samym szpitalu.
Możliwość opodatkowania przychodów z działalność gospodarczej podatkiem liniowym.
Moment ujęcia do podstawy opodatkowania kwoty należności głównej, odsetek ustawowych od należności głównej oraz kwoty zwrotu kosztów sądowych.
Czy zwolnienie z długu Wnioskodawcy i tym samym powstanie u niego przychodu z tytułu umorzenia zobowiązania pozbawia podatnika podatku dochodowego od osób prawnych prawa do korzystania z opodatkowania ryczałtem od dochodów
Skoro w istocie czynności wykonywane przez Pana w ramach stosunku pracy nie będą tożsame z czynnościami, które Pan wykonuje w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, to nie będą zachodzić okoliczności o których mowa w art. 9a ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochody uzyskiwane przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej mogą być opodatkowane
W zakresie ustalenia, czy Spółka na podstawie przepisu art. 12 ust. 6 Ustawy zmieniającej, w związku z art. 18d ust. 8 Ustawy CIT, ma prawo do odliczenia ulgi badawczo-rozwojowej niewykorzystanej przed zmianą sposobu opodatkowania spółek komandytowych.
Uzyskiwane przez Pana przychody z tytułu pełnienia funkcji Członka Zarządu Spółki należy kwalifikować jako przychody z działalności wykonywanej osobiście do źródła określonego w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i opodatkować według skali podatkowej zgodnie z art. 27 ww. ustawy. Natomiast wynagrodzenie otrzymywane przez Pana z tytułu świadczenia usług doradczych w ramach
Zbycie nieruchomości bądź umorzenie 50% pożyczki z PFR nie spowoduje utraty przez Spółkę prawa rozliczenia się z ryczałtu, o którym mowa w art. 28j
Nadal trwają prace legislacyjne nad poprawkami Polskiego Ładu. Równolegle Sejm pracuje nad automatyzacją załatwiania spraw przez KAS a podatnikom zostawiono coraz mniej czasu na przygotowanie się do wprowadzanych zmian. Ze względu na liczbę, zakres i wagę wprowadzanych zmian, redakcja „Mk” przygotowuje specjalny dodatek, który ułatwi podatnikom zapoznanie się z wprowadzonymi rozwiązaniami prawnymi.