Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.958.2022.2.AA

Wyboru formy opodatkowania - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, podatek liniowy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 11 grudnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 11 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 marca 2023 r. (wpływ 2 marca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzeń przyszłych

Od stycznia 2018 roku jest Pan zatrudniony jako lekarz rezydent w Szpitalu (…), realizując program specjalizacji z A – ukończenie szkolenia specjalizacyjnego i uzyskanie dyplomu specjalisty powinno nastąpić w roku 2023 (nie wcześniej niż marzec 2023). Wraz z zakończeniem szkolenia specjalizacyjnego i odebraniem należnego urlopu wygaśnie również Pana umowa o pracę jako lekarz rezydent. Od marca 2021 roku prowadzi Pan ponadto działalność gospodarczą zarejestrowaną w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą jako indywidualna praktyka lekarska wyłącznie w zakładzie leczniczym. W ramach działalności gospodarczej świadczy usługi wykonywania badań (...) dla kilku kontrahentów. Od roku 2022 korzysta Pan z opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku dochodowego. Jak dotąd nie uzyskuje i w następnych latach nie planuje uzyskiwać dochodów ze źródeł wymienionych w art. 8 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z dnia 20 listopada 1998 r. (z późn. zm.). Po uzyskaniu tytułu specjalisty A planuje Pan w 2023 roku (nie wcześniej niż marzec 2023) w ramach tej działalności podpisać umowę o świadczenie usług jako specjalista A w Szpitalu (…) Po zakończeniu szkolenia specjalizacyjnego nie będzie Pan podpisywać umowy o pracę w Szpitalu (…) na stanowisku lekarza specjalisty („starszego asystenta”). Także po uzyskaniu tytułu specjalisty A w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą jako rodzaj praktyki lekarskiej zostanie dodana indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska wyłącznie w zakładzie leczniczym w dziedzinie A.

Ponadto w uzupełnieniu do wniosku udzielił Pan odpowiedzi na następujące pytania:

Jaki jest zakres Pana obowiązków jako lekarza rezydenta realizującego program specjalizacji z A, zatrudnionego w ramach umowy o pracę w Szpitalu (…); prosimy wskazać, jakie czynności/zadania Pan wykonuje w ramach tej umowy o pracę?

Opisywany niżej stan obowiązków dotyczy głównie ostatnich miesięcy szkolenia rezydenckiego (kolejne możliwości „autoryzacji” opisywanych badań uzyskiwał Pan w trakcie trwania szkolenia, wcześniej były one autoryzowane przez bardziej doświadczonego lekarza) i dotyczy zasad obowiązujących w Zakładzie (…) w trakcie Pana szkolenia. Jeżeli w dalszym opisie stosuje Pan jedynie określenie „opisywanie”, oznacza to opisywanie celem weryfikacji i autoryzacji przez bardziej doświadczonego lekarza. Część badań, które może Pan samodzielnie autoryzować, jest mimo wszystko autoryzowana przez bardziej doświadczonego lekarza – dotyczy to głównie badań budzących większą wątpliwość diagnostyczną i części badań o krytycznym znaczeniu dla dalszego postępowania z pacjentem w trybie pilnym.

Pana zakres obowiązków w ramach szkolenia specjalizacyjnego w formie umowy rezydenckiej w Szpitalu (…) wynika z przepisów prawa i programu szkolenia specjalizacyjnego i obejmuje głównie:

(...)

Jakie czynności będzie Pan wykonywał w ramach usług świadczonych na rzecz ww. Szpitala na podstawie zawartej ze Szpitalem w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej umowy?

Główne czynności, jakie będą wykonywane w ramach świadczenia usług na rzecz Szpitala (…) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej:

(...)

Czy usługi świadczone przez Pana w ramach działalności gospodarczej na rzecz Szpitala (…) będą całkowicie zbieżne, częściowo zbieżne, czy też nie będą w ogóle zbieżne z czynnościami wykonywanymi w ramach stosunku pracy na rzecz tego Szpitala?

Usługi świadczone przez Pana w ramach działalności gospodarczej na rzecz Szpitala (…) będą częściowo zbieżne z czynnościami wykonywanymi w ramach etatu.

Podsumowując:

· lekarz specjalista A ma szerszy zakres uprawnień niż lekarz w trakcie specjalizacji, może pracować i dyżurować bez nadzoru innego specjalisty A, w większym stopniu nadzoruje pracę lekarzy w trakcie specjalizacji,

· lekarz w trakcie specjalizacji poza wykonywaniem pracy w Zakładzie (…) musi realizować kursy, staże i procedury (nie wszystkie dostępne w jednostce macierzystej) przewidziane w programie specjalizacji.

Pytania

1. Czy po podpisaniu umowy na wykonywanie usług specjalisty A ze Szpitalem (..) będzie Pan mógł korzystać w roku 2023 z opodatkowania działalności gospodarczej w formie podatku liniowego, jeśli wybierze Pan taką formę opodatkowania dla roku 2023?

2. Czy po podpisaniu umowy na wykonywanie usług specjalisty A ze Szpitalem (…) będzie Pan mógł korzystać w roku 2023 i w roku 2024 z opodatkowania działalności gospodarczej w formie zryczałtowanego podatku dochodowego, jeśli wybierze Pan (przez brak zmiany formy opodatkowania lub deklarację o tej formie) taką formę opodatkowania odpowiednio w latach 2023 i 2024?

Pana stanowisko w sprawie

W Pana ocenie – w odniesieniu do pytania nr 1 – po podpisaniu umowy na wykonywanie usług specjalisty A ze Szpitalem (…) będzie Pan mógł w roku 2023 korzystać z opodatkowania działalności gospodarczej w formie podatku liniowego, jeśli wybierze Pan taką formę opodatkowania dla roku 2023.

W Pana ocenie – w odniesieniu do pytania nr 2 – po podpisaniu umowy na wykonywanie usług specjalisty A ze Szpitalem (…) będzie Pan mógł w roku 2023 i w roku 2024 korzystać z opodatkowania działalności gospodarczej w formie zryczałtowanego podatku dochodowego, jeśli wybierze Pan (przez brak zmiany formy opodatkowania lub deklarację o tej formie) taką formę opodatkowania odpowiednio w latach 2023 i 2024.

Uzasadnienie (do pkt 1 i 2):

Działalność gospodarcza polegająca na świadczeniu przez lekarza usług medycznych dla podmiotu leczniczego jest formą wykonywania zawodu lekarza bezpośrednio przewidzianą przez Ustawodawcę w art. 5 ust. 2 pkt 1 ustawy o Działalności Leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011 r. (z późn. zm.). Lekarz rezydent to lekarz posiadający pełne prawo wykonywania zawodu, który został pozytywnie zakwalifikowany do realizacji szkolenia specjalizacyjnego w ramach rezydentury. Rezydentura jest umową o pracę, którą lekarz podejmujący specjalizację podpisuje z podmiotem leczniczym na czas wymagany do zrealizowania wszystkich elementów programu specjalizacji.

Zgodnie z art. 16oa ust. 1 pkt 1 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty z dnia 5 grudnia 1996 r. (z późn. zm.) lekarz ma obowiązek realizowania szkolenia specjalizacyjnego, w tym dyżurów medycznych zgodnie z programem specjalizacji.

W szczególności warto wymienić:

a.Realizację procedur przewidzianych programem specjalizacji,

b.Realizację staży kierunkowych przewidzianych programem specjalizacji, wielokrotnie niemożliwych do zrealizowania w swojej jednostce macierzystej,

c.Realizację kursów specjalizacyjnych przewidzianych programem specjalizacji.

Specjalista A może pracować bez nadzoru innego specjalisty A w jakiejkolwiek formie oraz posiada szersze uprawnienia i obowiązki, w tym:

1. Weryfikacja i autoryzacja opisów badań tomografii komputerowej i badań (...) wykonywanych przez lekarzy w trakcie specjalizacji,

2. Pełnienie samodzielnych dyżurów medycznych bez nadzoru innego specjalisty i/lub pełnienie roli „starszego dyżurnego” w trakcie dyżurów z towarzyszącym lekarzem w trakcie specjalizacji,

3. Udział w konsyliach (...),

4. Samodzielny opis i autoryzacja ambulatoryjnych badań (...) realizowanych w ramach umowy Szpitala z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację tych badań (wedle posiadanej przez Pana wiedzy NFZ w umowie z wykonującymi jednostkami wymaga tytułu specjalisty celem zapłaty za wykonanie procedury).

Biorąc powyższe pod uwagę, można stwierdzić, że lekarz specjalista A ma inny zakres uprawnień i obowiązków niż lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z A. Część czynności będzie się pokrywać, aczkolwiek zgodnie z uzasadnieniem indywidualnej interpretacji podatkowej z dn. 27.06.2022 o sygnaturze 0114-KDIP2- 2.4011.368.2022.2.RK częściowe pokrywanie się czynności nie wyklucza możliwości skorzystania z opodatkowania na podstawie podatku liniowego czy zryczałtowanego podatku dochodowego. Ponadto chciałbym też powołać się na wymienioną interpretację, która dotyczyła podobnej sytuacji w przypadku specjalizacji z okulistyki i uznała za poprawną tezę o możliwości opodatkowania działalności gospodarczej podatkiem liniowym lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Konstrukcja podatku dochodowego od osób fizycznych zakłada zróżnicowanie sposobu opodatkowania poszczególnych rodzajów dochodów (przychodów) osób fizycznych na podstawie systemu przyporządkowywania ich do odpowiedniego źródła przychodów.

Ustawodawca, tworząc system opodatkowania dochodów osób fizycznych, miał na względzie, że przysporzenia uzyskiwane przez osoby fizyczne mogą być skutkiem różnych rodzajów czynności i zdarzeń. Stworzył więc klasyfikację tych przysporzeń na podstawie kryterium źródła przychodów i system ich opodatkowania uwzględniający specyfikę poszczególnych źródeł.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

 Źródłami przychodów są:

- stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta,

- pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do treści art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych wart. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W myśl art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

Z kolei w myśl art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) (uchylony)

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Na podstawie art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29 i art. 30, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Podatnik, deklarując wybór 19% podatku liniowego, musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z powołanych powyżej uregulowań prawnych wynika, że możliwości wyboru sposobu opodatkowania 19% podatkiem liniowym pozbawiony jest podatnik, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w roku podatkowym w ramach stosunku pracy.

Odnosząc się do przedstawionego przez Pana opisu sprawy, na podstawie powołanych powyżej przepisów prawa podatkowego wskazuję, że w sytuacji gdy – jak zaznaczono we wniosku – czynności wykonywane w ramach działalności gospodarczej na rzecz Szpitala będą częściowo zbieżne z czynnościami, to przychody z prowadzonej przez Pana pozarolniczej działalności gospodarczej, przy założeniu że złoży Pan w terminie stosowne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania, mogą być opodatkowane 19% podatkiem liniowym zgodnie z zasadami określonymi w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Natomiast w myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie działalność usługowa oznacza – pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r., poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r., poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Zwracam uwagę, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) uchylona,

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) uchylona,

e) uchylona,

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnychprzepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalnościwykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach;

6) (uchylony).

W myśl art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto zauważam, że zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Z kolei, wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2a lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 14% przychodów ze świadczenia usług w zakresie opieki zdrowotnej (PKWiU dział 86).

Zwracam też uwagę, że w Sekcji Q Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) sklasyfikowano usługi w zakresie opieki zdrowotnej i pomocy społecznej. Sekcja ta obejmuje m.in. Dział 86, tj. usługi w zakresie opieki zdrowotnej.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że od 2018 r. jest Pan zatrudniony jako lekarz rezydent w Szpitalu, realizując program specjalizacji z A – ukończenie szkolenia specjalizacyjnego i uzyskanie dyplomu specjalisty powinno nastąpić w 2023 roku. Wraz z zakończeniem szkolenia specjalizacyjnego wygaśnie Pana umowa o pracę ze Szpitalem. Ponadto od marca 2021 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą, która od 2022 r. korzysta z opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku dochodowego. Po uzyskaniu tytułu specjalisty A planuje Pan w 2023 roku w ramach tej działalności podpisać umowę o świadczenie usług jako specjalista A w Szpitalu. Po zakończeniu szkolenia specjalizacyjnego nie będzie Pan podpisywać umowy o pracę ze Szpitalem. Po uzyskaniu tytułu specjalisty A w rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą jako rodzaj praktyki lekarskiej zostanie dodana indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska wyłącznie w zakładzie leczniczym w dziedzinie A. Usługi na rzecz Szpitala, które planuje Pan świadczyć w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, będą częściowo zbieżne z czynnościami wykonywanymi w ramach etatu.

Zatem jak wynika z wniosku, świadczone przez Pana w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej usługi na rzecz Szpitala nie będą tożsame z czynnościami, które wykonywał Pan w tym Szpitalu na podstawie umowy o pracę (w trakcie odbywanej rezydentury) oraz złoży Pan w ustawowym terminie stosowne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania, to może Pan w 2023 r. opodatkować przychody z tej działalności zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Reasumując – skoro świadczone przez Pana w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej usługi na rzecz Szpitala nie będą tożsame z czynnościami, które wykonywał Pan w tym Szpitalu na podstawie umowy o pracę, oraz złoży Pan w ustawowym terminie stosowne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania, to może Pan w 2023 r. i 2024 r. skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub w 2023 r. może wybrać Pan opodatkowanie 19% podatkiem liniowym, zgodnie z zasadami określonymi w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do powołanej przez Pana interpretacji stwierdzam, że zapadła ona w indywidualnej sprawie i nie jest wiążąca dla organu wydającego niniejszą interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

· Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzeń przyszłych i zastosuje się Pan do interpretacji.

· Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

· Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00