Porada
Czy w przypadku zryczałtowanego PIT można odliczyć koszty związane z eksploatacją leasingowanego auta
PROBLEM
Prowadzona jest działalność opodatkowana podatkiem ryczałtowym ewidencjonowanym. Został zakupiony samochód osobowy w formie leasingu. W związku z tym jakie koszty i w jakiej wysokości można odliczyć? Co z podatkiem VAT?
RADA
W opisanym przypadku nie jest możliwe odliczenie od przychodów jakiegokolwiek wydatku związanego z użytkowaniem leasingowanego samochodu osobowego. W przypadku użytkowania w ramach działalności gospodarczej takiego pojazdu samochodowego podatnik czynny ma prawo odliczyć 50% kwoty podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych faktur, dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z eksploatacją tegoż pojazdu.
UZASADNIENIE
Przed wyjaśnieniem kwestii poruszonych w pytaniach w oparciu o przepisy Kodeksu cywilnego powiedzieć należy, że przez umowę leasingu leasingodawca zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć określoną rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz leasingobiorcy do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a ten zobowiązuje się zapłacić leasingodawcy w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego. Stąd też w przypadku umowy leasingu nie możemy mówić ze zakupiliśmy daną rzecz, a jedynie że ją użytkujemy.
W przypadku wyboru zryczałtowanej formy podatku od przychodów ewidencjonowanych uzyskiwanych przychodów nie pomniejsza się o koszty uzyskania przychodów. Z tego też względu w opisanym przypadku nie jest możliwe odliczenie od przychodów jakiegokolwiek wydatku związanego z użytkowaniem leasingowanego samochodu osobowego.
W odniesieniu do pytania o podatek VAT rozumiem, że chodzi w nim od odliczanie podatku naliczonego związanego z użytkowanym samochodem osobowym. Otóż w przypadku użytkowania w ramach działalności gospodarczej takiego pojazdu samochodowego podatnik czynny ma prawo odliczyć 50% kwoty podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych faktur, dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z eksploatacją tegoż pojazdu.
Do wydatków związanych z samochodem osobowym należą wydatki dotyczące używania pojazdu na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu, a także wydatki poniesione na nabycie nabycia paliwa (benzyna, olej napędowy i gaz), usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.
Możliwe jest również odliczenie całej kwoty podatku naliczonego związanego z wyżej wymienionymi wydatkami pod warunkiem, że będzie on wykorzystywany wyłącznie na cele prowadzonej działalności gospodarczej. W tym celu pojazd należy zgłosić na formularzu VAT-26 do właściwego dla nas urzędu skarbowego, a ponadto dla udokumentowania używania pojazdu wyłącznie do działalności będzie prowadzona dla niego ewidencja przebiegu pojazdu. Wspomniane zgłoszenie należy złożyć w terminie siedmiu dni od poniesienia pierwszego wydatku. W przypadku gdy pojazd zostanie zgłoszony po upływie wspomnianego terminu, odliczeniu będzie podlegał podatek naliczony związany z wydatkami poniesionymi od tego dnia.
- art. 7091 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (j.t. Dz.U. z 2024 r., poz. 1061 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2024 r., poz. 1237)
- art. 1 pkt 1, art. 2 ust. 1 pkt 1, art. 6 ust. 1, art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (j.t. Dz.U. z 2024 r., poz. 776)
- art. 86a ust. 1 pkt 1, ust. 2 pkt 2, ust. 3 pkt 1 lit. a) oraz ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2024 r., poz. 361 z późn. zm.; ; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 1473)
Marian Szałucki
doradca podatkowy
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right