Interpretacja indywidualna z dnia 31 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.483.2024.2.SJ
Skutki podatkowe otrzymania odszkodowania z Japonii na podstawie wyroku sądowego.
Skutki podatkowe otrzymania odszkodowania z Japonii na podstawie wyroku sądowego.
Skutki podatkowe otrzymania odszkodowania za zmniejszenie wartości nieruchomości z powodu wejścia w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Skutki podatkowe wypłaty odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość.
Przeniesienie prawa własności nieruchomości w zamian za odszkodowanie niezabudowanych działek, stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, korzystającą ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.
Opodatkowanie środków z polisy ubezpieczeniowej.
Skutki podatkowe wypłaty odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość.
Zwolnienie przedmiotowe - odszkodowanie otrzymane za wywłaszczenie nieruchomości.
Skutki podatkowe otrzymania odszkodowania za wywłaszczenie prawa wieczystego użytkowania gruntu.
Zwolnienie od podatku VAT dostawy niezabudowanych działek na rzecz Skarbu Państwa w zamian za odszkodowanie.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego - odprawa pieniężna wypłacona w związku z wyrokiem sądu.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia od opodatkowania, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Obowiązki płatnika w związku z wypłatą odszkodowania zasądzonego wyrokiem sądu.
Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług odszkodowania za wycinkę drzewostanu oraz za przedwczesny wyrąb drzewostanu.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów „ceny sprzedaży” przypadającej na nabycie wywłaszczonej nieruchomości gruntowej, w części w jakiej Wnioskodawca uczestniczy w zysku Spółki jawnej oraz określenie momentu poniesienia ww. kosztów.
Skutki podatkowe wypłaty odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości otrzymanej w spadku.
Ustalenie czy kwota odszkodowania wypłaconego przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe będzie stanowić przychód podatkowy oraz czy kwota netto faktury wystawionej na Spółkę przez serwis ASO (lub kwota netto powiększona o 50% VAT) będzie stanowiła koszt podatkowy Spółki.
Czy w przypadku otrzymanego odszkodowania w związku z wystąpieniem szkody w obiekcie, który ewidencyjnie składa się z wielu środków trwałych, wartość tego odszkodowania będzie podlegała zwolnieniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 54a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do wysokości sumy wszystkich poniesionych przez Wnioskodawcę wydatków na wytworzenie we własnym zakresie oraz zakup środków
Zwolnienie z opodatkowania odszkodowania zasądzonego wyrokiem sądu.
Opodatkowanie świadczenia odszkodowawczego otrzymywanego z Włoch w związku z wypadkiem przy pracy – zastosowanie zwolnienia przedmiotowego.
Prawo do wystawienia faktury korygującej oraz obniżenia podstawy opodatkowania.
Możliwość zwolnienia z opodatkowania świadczenia wypłaconego za czas pozostawania bez pracy.
Opodatkowanie środków z polisy ubezpieczeniowej, której beneficjentem był pracodawca Wnioskodawcy, a uprawnionym do wypłaty był Wnioskodawca.
Skutki podatkowe w związku z otrzymaną kwotą tytułem odszkodowania, na podstawie zawarcia ugody sądowej.
Ustalenie, czy uiszczany przez gości zadatek, który nie podlega zwrotowi, stanowi wynagrodzenie za usługę, prawo do korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego z tytułu zatrzymania zadatku, termin do dokonania korekty kwoty podatku należnego w przypadku, gdy wpłata została udokumentowana fakturą oraz przy użyciu kasy fiskalnej.