Czy spółka z o.o. prowadząca źle funkcjonujące biuro rachunkowe może zostać rozwiązana przez sąd
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest osobą prawną i posiada odrębny majątek od swoich wspólników. Jako oddzielny podmiot prawa musi w swojej działalności przestrzegać reguł zawartych w kodeksie spółek handlowych, umowie spółki, uchwałach wspólników i zarządu.
Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet przez Internet przy pomocy systemu S24 wymaga pewnej wiedzy, gdyż każdy zapis umowy spółki może wywołać skutki w zakresie różnych dziedzin prawa, począwszy od prawa cywilnego, podatkowego, ubezpieczeń społecznych, ochrony konkurencji, rodzinnego, a nawet prawa karnego. W treści niniejszego artykułu wskażemy najczęściej występujące błędy w zakresie
Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki kapitałowej. Przysługujące nam wierzytelności od jednego z naszych kontrahentów zostały zabezpieczone rzeczowo w postaci hipoteki na nieruchomości stanowiącej własność dłużnika. Jednak w stosunku do tego dłużnika zostało wydane postanowienie o ogłoszeniu upadłości. Czy jako wierzyciel zabezpieczony hipotecznie możemy żądać i naliczać przysługujące
Prowadzimy działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W zeszłym roku jako spółka zaciągnęliśmy kredyt obrotowy w banku. Zabezpieczeniem kredytu jest zastaw rejestrowy ustanowiony na udziałach w naszej spółce. W ramach spółki poczyniliśmy chybione inwestycje finansowe, których skutkiem były trudności w spłacie zaciągniętego kredytu, w konsekwencji komornik na wniosek banku wszczął
W ramach aportu przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki z o.o. został wniesiony budynek biurowy. Czy będzie można ustalić jego wartość początkową według wartości rynkowej i przyjąć indywidualne stawki amortyzacyjne?
Kiedy i w jakim trybie wspólnik może domagać się zbadania działalności spółki przez biegłego rewidenta?
Jakie są skutki otwarcia likwidacji spółki? Na czym polegają czynności likwidacyjne?
Kiedy wniesienie używanego budynku jako pojedynczego przedmiotu aportu do spółki jest korzystne? Jakie skutki podatkowe wynikają z wniesienia do spółki budynku w ramach aportu przedsiębiorstwa?
Ustawa o rachunkowości poświęca problematyce kapitałów stosunkowo niewiele miejsca. Nie oznacza to jednak, że odpowiednie ich ewidencjonowanie nie sprawia żadnych problemów. Kluczową rolę odgrywają tu bowiem rozwiązania kodeksu spółek handlowych, które mają wpływ na księgi rachunkowe i sporządzane na ich podstawie sprawozdania finansowe.
Konwersja wierzytelności na kapitał zakładowy polega na przekształceniu wierzytelności przysługującej wierzycielowi wobec spółki w udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki. W zależności od tego, czy konstrukcję tę opisujemy ze strony wierzyciela, czy ze strony dłużnika, możemy mówić o konwersji wierzytelności bądź długu.