Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-01-31

Obowiązek badania sprawozdań finansowych

Obowiązek badania sprawozdań finansowych

Dorota Będziak

Nowelizacja ustawy o rachunkowości zwolniła z obowiązku badania sprawozdań finansowych część podmiotów, których dotychczas obowiązek ten dotyczył. Zmiana obejmuje tzw. pozostałe jednostki (spółki z o.o., spółki cywilne, osoby fizyczne, spółdzielnie, przedsiębiorstwa państwowe) i ma zastosowanie do sprawozdań sporządzonych za 2000 r.

Jednostki objęte przepisami ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. Nr 121, poz. 591 z późn.zm.) – zwanej dalej ustawą, zobowiązane są – na mocy art. 45 ust. 1 ustawy, do sporządzania na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych rocznych sprawozdań finansowych, w celu przedstawienia na dany moment (tj. na określone w art. 12 ust. 2 ustawy dni bilansowe) ich sytuacji majątkowej i finansowej, wyniku finansowego oraz rentowności.

Sporządzanie sprawozdań finansowych

Na sprawozdanie finansowe jednostek (jak to wynika z art. 45 ust. 2 ustawy) składają się: bilans, rachunek zysków i strat oraz informacja dodatkowa.

Ponadto – zgodnie z art. 45 ust. 3 ustawy, m.in. kontynuujące działalność spółki akcyjne oraz pozostałe jednostki, które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdanie finansowe, spełniają wymogi określone w art. 64 ust. 1 ustawy – mają obowiązek sporządzić sprawozdanie z przepływu środków pieniężnych.

Natomiast jednostki sporządzające łączne roczne sprawozdania finansowe, które podlegają badaniu w trybie art. 64 ust. 2 ustawy, mają obowiązek sporządzić obok łącznych – bilansu, rachunku zysków i strat, informacji dodatkowej, również łączne sprawozdanie z przepływu środków pieniężnych. Zarządy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek akcyjnych oraz spółdzielni (bądź też i innych jednostek, jeżeli wynika to z odrębnych przepisów) dołączają do rocznego sprawozdania finansowego sprawozdanie z działalności jednostki w roku obrotowym (por. art. 45 ust. 4 i art. 49 ust. 1 ustawy).

Roczne sprawozdanie finansowe – zgodnie z brzmieniem art. 52 ust. 1 ustawy – sporządza się nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego i przedkłada je właściwym – zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, postanowieniami statutu lub umowy – organom, tj. np. w przypadku spółek prawa handlowego – radzie nadzorczej lub komisji rewizyjnej, celem poddania badaniu przez biegłego rewidenta i zaproponowaniu podziału zysku lub pokrycia straty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00