comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-06-13
Ustanowienie biegłego rewidenta na wniosek wspólnika mniejszościowego
Kiedy i w jakim trybie wspólnik może domagać się zbadania działalności spółki przez biegłego rewidenta?
Maciej Bielecki
radca prawny
autor prowadzi własną kancelarię w Warszawie
www.kancelaria-bieleccy.pl
Kodeks spółek handlowych przyznaje wspólnikom spółki z o.o. wiele uprawnień o charakterze kontrolnym w stosunku do spółki. Nawet w razie wyłączenia w umowie spółki, w związku z powołaniem rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, prawa indywidualnej kontroli (art. 213 § 3 k.s.h.), wspólnik dysponujący odpowiednią częścią kapitału zakładowego może skontrolować działalność spółki przy pomocy ustanowionego na jego wniosek biegłego rewidenta.
Udział w kapitale zakładowym
Zgodnie z art. 223 k.s.h. sąd rejestrowy, na żądanie wspólnika lub wspólników reprezentujących co najmniej jedną dziesiątą kapitału zakładowego, może - po wezwaniu zarządu do złożenia oświadczenia - wyznaczyć podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych w celu zbadania rachunkowości oraz działalności spółki.
Podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych, o którym mowa w art. 223 k.s.h., jest biegły rewident. Zawód biegłego rewidenta może wykonywać osoba spełniająca wymagania określone w ustawie z 13 października 1994 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie (j.t. Dz.U. z 2001 r. Nr 31, poz. 359 z późn.zm.).
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right