Spółki kapitałowe. Jak uniknąć kosztownych błędów
Wstęp
Spółki kapitałowe są jedną z najlepszych form prowadzenia działalności, głównie ze względu na ochronę majątku wspólników w razie niepowodzenia biznesowego. Podejmując działalność w tej formie nie muszą oni obawiać się utraty dorobku całego życia. Dla większości przedsiębiorców najlepszą będzie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, gdyż nie jest tak skomplikowana i kosztowna w prowadzeniu jak spółka akcyjna czy prosta spółka akcyjna.
Pozytywne cechy spółek kapitałowych mogą zostać w pełni wykorzystane, gdy spółka została w odpowiedni sposób założona, a także prowadzi swoją działalność zgodnie z prawem i interesem wspólników.
Niestety, zdarzają się jednak sytuacje, w których powyższe reguły zostają naruszone i następuje w związku z tym błąd. W niniejszym opracowaniu autorzy chcieliby poruszyć kwestię najczęściej występujących błędów w praktyce w działalności spółek kapitałowych.
1. Prowadzenie ryzykownego biznesu bez ograniczenia odpowiedzialności
Zacznijmy od tego, że spółka kapitałowa jest atrakcyjna dla przedsiębiorców ze względu na ograniczenia odpowiedzialności wspólnika, gdyż co do zasady za zobowiązania spółki odpowiada jedynie spółka jako osoba prawna. Dlatego warto rozważyć prowadzenie biznesu w tej formie szczególnie w przypadku działalności obarczonej zwiększonym ryzykiem. Przedsiębiorca prowadzący bowiem ryzykowny biznes w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki jawnej odpowiada całym swoim majątkiem – zarówno obecnym, jak i przyszłym.
Tabela 1. Cechy spółki kapitałowej
Lp. | Cechy spółki kapitałowej a odpowiedzialność |
1. | Spółka kapitałowa w obrocie gospodarczym występuje w oderwaniu od jej wspólników, jako odrębny podmiot. |
2. | Spółka kapitałowa ponosi odpowiedzialność za zaciągnięte zobowiązania samodzielnie, całym swoim majątkiem. Ryzyko wspólników sprowadza się jedynie do wartości wniesionych przez nich wkładów/wpłat na akcje. |
3. | Co do zasady wspólnicy spółki kapitałowej nie ponoszą odpowiedzialności za jej zobowiązania. To m.in. ze względu na odrębną osobowość prawną tej spółki i oddzielenie ryzyka wynikającego z prowadzenia działalności gospodarczej od majątku prywatnego spółka kapitałowa jest tak chętnie wybieraną formą prawną dla prowadzenia działalności. |